Łeba Ruchome Wydmy

Łeba – co warto zobaczyć?

Łeba to miasto w województwie pomorskim znajdujące się na Wybrzeżu Słowińskim, miejscowość uzdrowiskowa i jedna z popularniejszych miejscowości nad Morzem Bałtyckim w Polsce, która jest rocznie odwiedzana przez setki tysięcy turystów. Popularność ta wynika z naturalnego położenia, atrakcji turystycznych dla całych rodzin oraz rozbudowanej infrastruktury usługowej. Jakie miejsca w Łebie warto zobaczyć?

Słowiński Park Narodowy

Jest jednym z dwudziestu trzech parków narodowych w Polsce, został założony w 1967 roku, a jego wizytówką jest największa w Europie ruchoma wydma, stanowiąca jednocześnie symbol miasta. Wydma Łęcka powstaje wskutek przysypywania piasku przez wiatr w stronę wschodnią, przez co wzniesienia przemieszczają się nawet o kilkanaście metrów w skali roku, a krajobraz nigdy nie jest tutaj taki sam. Ponadto Słowiński Park Narodowy kojarzony jest z unikatową przyrodą, obejmującą rzadkie gatunki roślin i zwierząt czy też atrakcjami w postaci latarni morskiej, poligonu z czasów drugiej wojny światowej czy licznych ścieżek przyrodniczych.

Łeba Labirynt

To rodzinny park rozrywki i największy w Polsce naturalny labirynt, który rozciąga się na przestrzeni pięciu tysięcy metrów kwadratowych. Zadaniem odważnych turystów jest tutaj nie tylko wyjście z labiryntu, ale również zdobywanie baz. Ponadto na terenie parku umieszczono wiele dodatkowych atrakcji, takich jak strefę rodzinną z grami zręcznościowymi i umysłowymi, strefa do gry w boule, plenerowa kręgielnia czy place zabaw dla najmłodszych turystów. Park dysponuje również własną kawiarnią, w której warto zatrzymać się na kawę i deser.

Muzeum Bursztynu

Muzeum Bursztynu w Łebie znajduje się przy ulicy Nadmorskiej 3b i jest niewielką placówką, w której zgromadzono zarówno okazałe bursztyny, jak i wykonane z nich rzeźby, biżuterię czy rękodzieło. Muzeum dzieli się na cztery sale tematyczne, a mianowicie Bursztynowy Las, Epokę Lodowcową, Salę Inkluzji i Bursztynową Komnatę. W pierwszej z nich można dowiedzieć się, jak wyglądał las czterdzieści milionów lat temu i jak powstaje bursztyn. W sali dotyczącej epoki lodowcowej można zobaczyć eksponaty przedstawiające mamuty w naturalnej wielkości, a w Sali Inkluzji znajdują sie bursztyny, w których na wieki zastygły owady czy inne przedmioty. Zwieńczeniem zwiedzania jest wizyta w Bursztynowej Komnacie, gdzie znajdują się najbardziej ekskluzywne eksponaty wykonane z bursztynu.

Port w Łebie
Port w Łebie

Muzeum Figur Woskowych w Łebie

Muzeum Figur Woskowych to placówka o wiele mniejsza niż jego londyński odpowiednik, ale co roku robi wrażenie na wielu turystach odwiedzających miasto. Na terenie placówki znajdują się naturalnej wielkości figury woskowe, które do złudzenia przypominają znane osobistości. W rezultacie zwiedzający mogą sobie zrobić pamiątkowe zdjęcia ze znanym z z serii książek i filmów czarodziejem, Harrym Potterem, Michaelem Jacksonem, Adele, Morganem Freemandem czy Tomem Hanksem w kultowej scenie z filmu „Forrest Gump”.

Illuzeum

Illuzeum to wystawa interaktywna w Łebie, na której roi się od eksponatów wyjaśniających różne zjawiska fizyczne czy też prezentujących iluzje optyczne. Naukowe eksperymenty przyciągają tutaj rodziny z dziećmi w różnym wieku, a w trakcie ponad godzinnego zwiedzania można połączyć przyjemne z pożytecznym, a mianowicie świetną zabawę i zdobywanie wiedzy. Ponadto Illuzeum oferuje zakup biletów łączonych, które umożliwiają również wejście do Muzeum Motyli.

Plaża i morze

Łeba słusznie kojarzy się większości ludzi z odpoczynkiem na piaszczystych plażach i aktywnością fizyczną w pięknych okolicznościach przyrody. Stanowi raj dla miłośników sportów wodnych, a w mieście znajduje się sporo szkółek oraz wypożyczalni sprzętu, dzięki którym można spróbować swoich sił w kite surfingu, windsurfingu i wielu innych dyscyplinach. Zresztą warunki sprzyjają tutaj nie tylko amatorom, ale i doświadczonym miłośnikom wodnych szaleństw. W sezonie letnim dodatkowo kursują tutaj statki żeglugi pasażerskiej, a rejsy po Bałtyku umożliwiają podziwianie całej okolicy z zupełnie innej perspektywy.