Zachód słońca w Chłopach

Sarbinowo – hit na letni wypoczynek

Jeśli wierzyć prasowym doniesieniom, ostatni sezon letni nad morzem wyłonił nowego pretendenta na lidera nadbałtyckiego wypoczynku w Polsce. Według doniesień biur podróży oraz organizatorów letniego wypoczynku w Polsce olbrzymie zainteresowanie wykazuje jedna nadmorska miejscowość, jest nią Sarbinowo. Już na początku każdego roku większość kwater jest zabukowana, a na termin od 15 lipca do 15 sierpnia ponad 90 % miejsc noclegowych posiada obłożenie. Ciekawe jest to, że w pobliskim Mielnie nie zawsze notuje się aż takie zainteresowanie letnim wypoczynkiem.

Sarbinowo plaża
Sarbinowo plaża

Parę niezbędnych informacji dotyczących Sarbinowa.

Jest to niewielka wioska letniskowa, w której przez większą część roku mieszka niewiele ponad 500 osób z czego 1/3 zajmuje się rolnictwem. Pierwsze wzmianki o istniejącej tu osadzie pochodzą z początków XIV wieku. Przez wiele lat Sarbinowo znajdowało w odległości około 1,5 kilometra od morza. Niezwykle silne oddziaływanie fal morskich sprawiało, że z roku na rok odległość ta się zmniejszała. Dziś praktycznie można zauważyć, że morze dotarło pod same progi zabudowań miejscowości. Sarbinowo jest jedną o ile nie jedyną miejscowością nad polskim morzem gzie praktycznie nie istnieje pas wydm oddzielających plażę od centrum zabudowy. W 1910 roku w celu zahamowania tego niszczącego procesu, zbudowano betonowy mur oporowy wzmacniający brzeg morski i oddzielający go od zabudowań. Dzięki takiemu rozwiązaniu stworzyła się idealna możliwość utworzenia na wierzchołku tego muru promenady.
Dzisiejsza promenada w Sarbinowie liczy około 1 kilometra długości i jest uznawana przez wielu za najpiękniejszą nad polskim morzem.
Przy promenadzie powstało całe „miasteczko” gastronomiczne. Dzięki swojemu położeniu, każda restauracja czy bar, daje swoim klientom, możliwość serwowania posiłków z bezpośrednim widokiem na morze.

Atrakcje w pobliżu Sarbinowa.

Chłopy plaża
Plaża w miejscowości Chłopy

Udając się w kierunku wschodnim, po przejściu niespełna 2 kilometrów brzegiem morskim, dociera się do miejscowości Chłopy. Jest to kolejna malownicza osada letniskowa będąca zarazem siedzibą przystani rybackiej. Na piaszczystej plaże podziwiać można niewielkie łodzie rybackie. Taki widok jest niezwykle atrakcyjny dla turystów dając im możliwość wykonania pamiątkowych zdjęć z łodziami rybackimi i falami morskimi w tle.
Odległość Chłopów od Sarbinowa jest tak mała, że wczasowicze po wypiciu przedpołudniowej kawy, mogą spacerkiem w towarzystwie szumu morskich fal, przejść z jednej do drugiej miejscowości na porcję świeżej usmażonej ryby. Po smacznym posiłku wrócić z powrotem i w kawiarence przy sarbinowskim deptaku wypić kawę i zjeść deser.

Kierując się w stronę zachodnią idąc brzegiem morskim po niespełna 3 kilometrach położona jest kolejna letniskowa wioska, Gąski. Wszyscy zainteresowani morskimi punktami nawigacyjnymi, mogą zwiedzić znajdującą się tu latarnię morską.

Ciekawe jak długo Sarbinowo będzie się cieszyło taką popularnością. Choć i bez tego sporego szumu medialnego wokół wioski, co roku w sezonie letnim w Sarbinowie i okolicznych miejscowościach niezwykle trudno jest zdobyć zakwaterowanie, jeśli nie zostało ono odpowiednio wcześniej zarezerwowane.