Kazimierz Dolny to nieduże, ale niezwykle urokliwe i ciekawe miasto. Wśród turystów cieszy się ogromną popularnością, szczególnie jako cel weekendowych wyjazdów, choć naprawdę warto zatrzymać się tam na dłużej. Dlaczego jest tak popularny? Przyjrzyjmy się najciekawszym atrakcjom Kazimierza Dolnego!
Rynek Kazimierza Dolnego
Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od jego serca, czyli rynku. Średniowieczny plac przez wieki wielokrotnie zmieniał swój wygląd, gdy kolejne pożary trawiły otaczające go drewniane kamienice. Dopiero w XVI wieku wzniesiono murowane budynki. Wiele z nich po wojnie zostało odbudowanych lub odrestaurowanych, dzięki czemu możemy podziwiać ich renesansowy wygląd. Warto przysiąść w jednej z restauracji lub kawiarni, by podziwiać architekturę i klimat tego miejsca.
Zabytkowe kamienice Kazimierza Dolnego
W rejestrze zabytków w mieście jest ponad 200 zabytkowych budynków. Kamienice to pod względem architektonicznym największe atrakcje Kazimierza Dolnego. Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim pochodzące z 1615 r. kamienice braci Przybyłowskich znajdujące się po południowo-wschodniej stronie rynku. Ich projekt ma nawiązywać do renesansu włoskiego oraz niderlandzkiego. Obie mają fasadę bogato zdobioną płaskorzeźbami, podcienia oraz efektowne attyki. Ze względu na wizerunki świętych na fasadzie, są nazywane odpowiednio kamienicą pod św. Krzysztofem oraz pod św. Mikołajem.
W poszukiwaniu pięknych kamienic warto także zajrzeć na ulicę Senatorską. Stojąca tam Kamienica Celejowska należy do najcenniejszych zabytków tego typu w kraju. Powstała w pierwszej połowie XVII w. Jej fasada nie jest tak bogato zdobiona, ale jej attyka jest naprawdę spektakularna. Uważa się ją, za najpiękniejszą w Polsce. Obecnie jest siedzibą oddziału Muzeum Nadwiślańskiego.
Góra Trzech Krzyży
Na Kazimierz warto spojrzeć z góry. Jednym z punktów widokowych jest Góra Trzech Krzyży o wysokości 190 m n.p.m. Roztacza się z niej wspaniała panorama. Krzyże ustawiono na niej w 1708 r. po epidemii cholery. Te stojące na wzgórzu dzisiaj pochodzą z 1852 r. Prawdopodobnie jednak charakter religijny wzniesienie miało już wcześniej, ponieważ w XVI w. było nazywane Górą Krzyżową.
Ruiny zamku oraz baszta
Kolejnym wzniesieniem, które warto odwiedzić, jest wzgórze z pozostałościami dawnego zamku. Budowla powstała w pierwszej połowie XIV w. za panowania Kazimierza Wielkiego. Zamek został zniszczony w czasie Potopu Szwedzkiego, a w XIX w. wysadzono części grożące zawaleniem. Dlatego dziś można zobaczyć układ murów obwodowych zamku, mury wewnętrzne oraz fragmenty budynku mieszkalnego.
Cylindryczna baszta znajdująca się 200 m od zamku zachowała się w bardzo dobrym stanie, choć to ona powstała jako pierwsza. Jej fundatorem był Władysław Łokietek. Budowla ma 20 m wysokości, a jej mury w przyziemiu mają aż… 10 m grubości. Przypuszcza się, że mogła pełnić taką samą funkcję jak latarnia morska – na szczycie rozpalano ognisko, które miało pomagać flisakom żeglującym po Wiśle. Obecnie z baszty można podziwiać widok na okolicę.
Najstarsze w Polsce organy
Nieco poniżej ruin zamku znajduje się kościół św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja. Pierwotny budynek wzniesiono w pierwszej połowie XIV w., jednak świątynię zniszczył pożar. Kościół odbudowywano w latach 1610–1613, przez co dziś ma renesansowy charakter. W jej wnętrzu znajdują się najstarsze zachowane w całości organy w kraju. W XVII w. wykonał je Szymon Lilius. Organy są utrzymywane w pełnej zdolności koncertowej. By usłyszeć pełnię ich możliwości, warto zajrzeć do Kazimierza Dolnego w czasie Kazimierskiego Festiwalu Organowego.
Klasztor Reformatorów
Po przeciwnej stronie względem wzgórza zamkowego znajduje się kolejne kazimierskie wzniesienie dawniej nazywane Wietrzną Górą. Prawdopodobnie właśnie tam znajdowała się pierwsza osada. Dzisiaj znajduje się tam klasztor Franciszkanów oraz Sanktuarium Matki Bożej Kazimierskiej.
Kościół powstał w 1591 r. Po kilkudziesięciu latach w to miejsce trafili reformatorzy, czyli jedna z gałęzi franciszkanów. Znacznie rozbudowali samą świątynię i pozostałe budynki. Obraz znajdujący się w ołtarzu przedstawia scenę zwiastowania i niemal od samego początku uważany był za cudowny. Namalowany został w 1600 r. przez Stanisława z Sieciechowa lub Jakuba Tebaldiego według niderlandzkiego miedziorytu.
Wąwóz Korzeniowy Dół
Wąwozy lessowe to ogromna atrakcja Kazimierza Dolnego. Prawdopodobnie najpiękniejszym z nich jest wąwóz Korzeniowy Dół położony około 2,5 km od centrum miasta. Ma długość 400 m, a na środkowym odcinku głębokość aż 5–8 m. Z jego ścian wystają korzenie drzew tworzące fantastyczny, baśniowy, a w pochmurne dni nawet nieco mroczny klimat.
Synagoga i cmentarz żydowski
Ludność żydowska była obecna w mieście praktycznie od początku jego istnienia. Dzielnica żydowska znalazła się wokół placu nazywanego dziś Małym Rynkiem. Synagoga w dzisiejszym miejscu została wybudowana XVIII w. Po wojnie Karol Siciński odbudował zarówno synagogę, jak i jatki. Obecnie w jej budynku działa hotel.
Cmentarz żydowski znajduje się przy ul. Czerniawy. Elementem wartym zobaczenia jest wyjątkowy pomnik w kształcie ściany. Tworzą ją autentyczne płyty nagrobne. W czasie wojny Niemcy kazali wybrukować nimi drogę do gestapo mieszczącego się w klasztorze Franciszkanów. Napisy i zdobienia miały zostać wcześniej skute, ale jeden z lokalnych artystów przekonał ich, że prostszym rozwiązaniem będzie kładzenie płyt awersem do ziemi. W latach 80. macewy wydobyto i stworzono z nich pomnik przypominający jerozolimską Ścianę Płaczu. Ściana została zaprojektowana przez Tadeusza Augustynka z symbolicznym pęknięciem, które ma symbolizować wymordowanie żydowskiej części społeczeństwa Kazimierza Dolnego. Przechodząc przez szczelinę, trafia się na stary cmentarz, gdzie zachowało się kilkadziesiąt macew.
Rejs po Wiśle
Rejs po Wiśle to typowo turystyczna atrakcja Kazimierza Dolnego. Spacerując nadwiślańskim bulwarem, możemy zobaczyć statki wycieczkowe. Trasa rejsu prowadzi w górę Wisły do Krowiej Wyspy i z powrotem. Wycieczka trwa około godziny.