Skorzęcin to doskonała propozycja na miejsce wakacyjnego odpoczynku dla miłośników jezior, spotkania z naturą, ale także pasjonatów historii. Wieś położona jest w powiecie gnieźnieńskim na granicy Krajobrazowego Parku Powidzkiego. Choć sama miejscowość nie jest duża, znajduje się w niej jeden z największych kompleksów wypoczynkowych w Polsce i największy w Wielkopolsce.
Jezioro Niedzięgiel oraz ośrodek sportowo-wypoczynkowy
Jezioro Niedzięgiel położone wśród pięknych lasów znajduje się już na terenie parku krajobrazowego. Wraz z leżącym nad nim ośrodkiem sportowo-wypoczynkowym stanowi największą wizytówkę Skorzęcina. Na wczasowiczów czeka tam wypożyczalnia kajaków i rowerków wodnych, a także wakepark, gdzie pod okiem instruktorów można spróbować swoich sił w kitesurfingu. Na osoby lubiące aktywny wypoczynek czekają także boiska do piłki nożnej, koszykówki, siatkówki oraz tenisa. Nieopodal jeziora znajdują się również place zabaw. Ośrodek to także spora baza noclegowa – w zależności od naszych upodobań możemy zatrzymać się w hotelu, pensjonacie, w domku letniskowym lub na polu namiotowym.
Szlaki piesze oraz rowerowe
Skorzęcin daje możliwość aktywnego wypoczynku nie tylko nad wodą jeziora. Otaczające go lasy aż zachęcają do pieszych lub rowerowych wycieczek. Przez miejscowość przebiega kilka tras pieszych oraz rowerowych.
Szlaki piesze:
- Szlak zielony został wytyczony z Janowca Wielkopolskiego do Słupca i w całości liczy aż 103 km. Przez powiat gnieźnieński wiedzie 46,5 km. Ze Skorzęcina można wyruszyć w stronę Piłki, Krzyżówki i Jankowa Dolnego lub w stronę Powidza i Polanowa.
- Szlak czarny to krótki szlak rekreacyjny. Jego cała trasa to jedynie 9 km prowadzące z plaży w Skorzęcinie do Piłki i z powrotem.
Szlaki rowerowe:
- Szlak żółty Dookoła Jeziora Niedzięgiel prowadzi z Ośrodka Wypoczynkowego w Skorzęcinie przez Wylatkowo, Powidz, Charbin, Wiekowo z powrotem do Skorzęcina. Jego trasa określana jest jako łatwa i wiedzie przez 25 km. Ze wzniesienia po drodze można podziwiać panoramę na jeziora Wielkopolski.
- Szlak ciemnoniebieski Urokliwe Doliny prowadzi z Ośrodka Wypoczynkowego w Skorzęcinie przez Stary Gaj, Ostrowite Prymasowskie, Raszewo, Skurbaczego, Piłkę z powrotem do Skorzęcina. Trasa mierzy 28 km i jest określana jako trudniejsza. W czasie wycieczki można zobaczyć neoromański kościół z połowy XIX w. oraz dom szachulcowy w Ostrowitem Prymasowskiem, a w osadzie Piłka stary młyn wodny.
- Leśna Pętla Zachodnia prowadzi z Piłki do Skorzęcina i z powrotem. Jest określana jako łatwa, a jej długość to 16 km. Trasa została wytyczona na drogach gruntowych oraz niewielkim odcinku drogi z kostką betonową.
- Szlak Niebieski to licząca 65 km pętla, której początek i koniec znajduje się w Gnieźnie. Skorzęcin znajduje się w połowie trasy. Szlak prowadzi w sąsiedztwie wielu jezior. Po drodze możemy zobaczyć neoklasycystyczny kościół w Ostrowitem Prymasowskiem, stary młyn wodny w osadzie Piłka czy rzeźbę leśniczego Redlicha opiekuna lasu i jego mieszkańców znajdującą się w Skorzęcinie.
Skorzęcin jako baza wypadowa
Jeśli chcemy sobie zrobić przerwę od odpoczynku nad wodą lub wycieczek pieszych i rowerowych, okazuje się, że Skorzęcin to także doskonała baza wypadowa, szczególnie jeśli chcemy poznawać historię kraju i regionu. Przez powiat gnieźnieński przebiega Szlak Piastowski, którym można zainspirować się, by wybrać kierunek wycieczki.
Najważniejszym kierunkiem jest pobliskie Gniezno z katedrą – Bazyliką Prymasowską Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która nazywana bywa Matką Polskich Katedr. Dzisiejsza katedra została wzniesiona w XIV wieku w stylu gotyckim, ale w jej podziemiach można zobaczyć ślady pierwszych romańskich kościołów. Odwiedzając bazylikę, uwagę trzeba koniecznie zwrócić na Drzwi Gnieźnieńskie nazywane Porta Regia, czyli Drzwiami Królewskimi. Odlane z brązu drzwi powstały około 1170 r. Znajduje się na nich dziewięć płaskorzeźb – po lewej stronie przedstawiające życie św. Wojciecha przed przybyciem do Polski, a po prawej jego działalność misyjną.
Będąc w Gnieźnie, warto także odwiedzić Muzeum Początków Państwa Polskiego. Przybliża ono czasy, gdy dopiero kształtowała się nasza państwowość, ówczesną kulturę oraz losy ziemi gnieźnieńskiej. Cała kolekcja muzeum obejmuje 20 tys. zabytków. Na zwiedzających czeka kilka wystaw stałych: Początki państwa polskiego, Motywy słowiańskie w sztuce, Piastów malowane dzieje, Ceramika gnieźnieńska, Sztuka romańska w Polsce oraz Gniezno – stąd do przeszłości.
Jeśli wybierzemy się nieco dalej, możemy dotrzeć na Ostrów Lednicki – największą wyspę na jeziorze Lednica będącą prawdopodobnym miejscem chrztu Mieszka I. Zobaczyć tam można ślady dawnej osady.
Warto także zajrzeć do Dziekanowic, gdzie znajduje się Wielkopolski Park Etnograficzny, który prezentuje oryginalne zabudowania przeniesione z różnych miejsc w Wielkopolsce. Najstarszy budynek pochodzi z 1602 r.
Jeśli ze Skorzęcina wybierzemy się w przeciwnym kierunku, trafimy do Kruszwicy, gdzie możemy zobaczyć legendarną Mysią Wieżą, na której gryzonie miały zakończyć życie Popiela.