Stegna plaża nad Bałtykiem

Atrakcje Stegny – co warto zobaczyć?

Stegna to wieś letniskowa położona w województwie pomorskim zaledwie 30 km od Gdańska. Jej dużym atutem jest także doskonałe połączenie drogowe z resztą Polski. A jakie atrakcje w samej wiosce przyciągają turystów?

1. Plaża

Szeroka, piaszczysta plaża uchodzi za najważniejszą atrakcję Stegny. Do wsi należy jej 14 km, na których wyznaczono dwa strzeżone kąpieliska. Pierwsze znajduje się przy zejściu nr 69, drugie przy zejściu nr 67. W sezonie plaża bywa oblegana przez plażowiczów, ale wystarczy nieco odejść od wejścia, by cieszyć się większym spokojem. Latem na plaży pojawią się także dodatkowe atrakcje jak zjeżdżalnie czy trampoliny. Główne zabudowania wsi znajdują się 1,5 km od plaży, a droga do niej wiedzie przez las sosnowy. W lesie znajduje się również parking.

2. Muzeum Bursztynowa Komnata

Prywatne muzeum bursztynu znajduje się przy ul. Gdańskiej w budynku stylizowanym na żuławski dom podcieniowy. Prezentowane w nim eksponaty pochodzą z prywatnej kolekcji właściciela Wojciecha Głodzika. W muzeum można zobaczyć unikatowe bryły bursztynu, również te z zatopionymi wewnątrz owadami i fragmentami roślin, poznać historię Bursztynowej Komnaty, a nawet nauczyć się, jak rozpoznać prawdziwy bursztyn od falsyfikatu.

3. Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa

Kościół w Stegnie
Szachulcowy kościół w Stegnie zbudowany w latach 1681-1683

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Gdańskiej wzniesiono w latach 1681–1683. Świątynia została wybudowana przez luteran i należała do nich przez trzy wieki. Dopiero w 1945 r. została przejęta przez katolików. Jednonawowy budynek wyróżnia się konstrukcją szachulcową. W jego wnętrzu uwagę przykuwa największy w kraju płócienny obraz pokrywający cały sufit. Pochodzi z XVII wieku i jest autorstwa Reinholda Shneidera. Oprócz niego na uwagę zasługuje ołtarz z obrazem Najświętszego Serce Pana Jezusa, za którym kryje się lustrzana kopia Złożenia do grobu Caravaggia. W kościele zobaczyć można chrzcielnicę z 1666 r. czy ambonę z 1687 r. Interesujący dla turystów jest również model fregaty podwieszony pod sufitem. Został on podarowany przez załogę tonącego statku jako wotum dziękczynne za ocalenie. W kościele co roku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Organowy.

4. Bulwar Radiowej Jedynki

Bulwar Radiowej Jedynki to popularnie miejsce na spacer w Stegnie. Wzdłuż bulwaru stoją ławki nazwane tytułami różnych audycji. To doskonałe miejsce na pamiątkowe zdjęcie.

5. Park linowy Mierzeja

Park linowy to atrakcja uwielbiana przez dzieci. W Stegnie znajduje się przy ul. Gdańskiej. Odwiedzającym oferuje kilka tras o różnym stopniu trudności – trasę dla najmłodszych, małą, niską, niską II, średnią, dużą oraz tyrolkową. Dzięki temu dzieci w każdym wieku mogą się świetnie bawić. Dodatkowo można skorzystać z placu zabaw czy eurobungee. Na terenie parku linowego działa również bar z przekąskami.

6. Kolej wąskotorowa

Jedną z atrakcji dla całych rodzin jest Żuławska Kolej Dojazdowa przejeżdżająca latem przez okolicę. Jej stacja znajduje się między innymi w Stegnie. Historia jej powstania związana jest z… przemysłem cukrowniczym. Podmokłe tereny utrudniały transport buraków, dlatego zaczęto dostarczać je do cukrowni koleją wąskotorową. Pociągi kursowały do 1996 r. W 2001 r. Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych przejęło używane części, dzięki czemu turyści w sezonie mogą odbyć wycieczkę na trasie Sztutowo – Stegna – Jantar – Mikoszewo – Prawy Brzeg Wisły. Możliwe jest nawet zamówienie prywatnego przejazdu pociągu. Ta opcja pozwala zorganizować ciekawą lekcję o regionie, a czasami zmienia kolejkę w pociąg ślubny dowożący gości na uroczystość.

7. Muzeum Stutthof w Sztutowie

Sztutowo to wieś położona tuż obok Stegny, dotrzeć tam można między innymi kolejką wąskotorową. Warto wybrać się w tym kierunku, by odwiedzić Muzeum Stutthof działające na terenie niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego. Wstęp jest darmowy, a zwiedzanie trwa około dwóch godzin. Na terenie muzeum znajduje się kilkanaście oryginalnych budynków – w tym drewniane baraki, komendantura obozu, komora gazowa i krematorium. Dodatkowo trasę zwiedzania uzupełniają wystawy przedstawiające historię obozu KL Stutthof oraz okupacji Pomorza Gdańskiego.

Stegna to nie tylko liczne atrakcje i malownicza okolica. To świetne zagospodarowanie, dzięki czemu tanie noclegi w dobrych warunkach możemy tu znaleźć przez cały rok. Ten kurort z pewnością zasługuje na uwagę, a kto postanowi spędzić tu urlop, ten z pewnością żałować nie będzie.