jantar plaża

Najciekawsze atrakcje w Jantarze

Letniskowa wieś Jantar swoją nazwę nie bez powodu zawdzięcza litewskiej nazwie bursztynu – w tym rejonie Zatoki Gdańskiej można spotkać go najczęściej. Jako miejsce wakacyjnego wypoczynku Jantar cieszy się na Mierzei Wiślanej ogromną popularnością, nie tylko wśród miłośników złota Bałtyku. Atrakcje, które Jantar oferuje letnikom, są bardzo różnorodne, dzięki czemu każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

1. Plaża

Jantar bursztyn
Przy odrobinie szczęścia na plaży w Jantarze można znaleźć bursztyn

Plaża w Jantarze należy do najpopularniejszych na Mierzei Wiślanej. Od centrum wsi dzieli ją około 1,5 km. Droga prowadzi przez las i wydmy, więc można sobie zrobić krótki spacer. Sama plaża jest szeroka z drobnym piaskiem. Przy zejściu nr 79 jest wyznaczone strzeżone latem kąpielisko o długości 200 m.
Na jantarskiej plaży bardzo często pojawiają się osoby chcące znaleźć bursztyn. Marząc o własnej bryłce złota Bałtyku, trzeba pamiętać, że dla siebie można go zbierać tylko na plażach, w lasach czy na wydmach jest to już nielegalne.

2. Centrum Rodzinnej Rekreacji

Być może sama nazwa Centrum Rodzinnej Rekreacji nie brzmi bardzo intrygująco, ale to naprawdę jedna z ciekawszych atrakcji dla rodzin z dziećmi w Jantarze. Centrum znajduje się przy ulicy Gdańskiej i jest częścią ośrodka wypoczynkowego Farma Jantar. Główną atrakcją tego miejsca jest Mini ZOO i Ptaszarnia. W cenie biletu zwiedzający otrzymują marchewką, którą mogą nakarmić zwierzęta, co dla dzieci może być nie lada gratką. W ZOO mieszkają między inny: kangury, zebra, wielbłąd jednogarbny, lamy, alpaki, osły domowe, a także pawie czy struś afrykański.

W Centrum można także zdecydować się na rodzinne wyścigi na torze gokartami rowerowymi. Do dyspozycji są modele podwójne jak i pojedyncze, dlatego w zabawie mogą wziąć udział całe rodziny, bez obaw, że młodsze dzieci sobie nie poradzą.

Można także spróbować jazdy konnej – w ofercie znajdują się różne rodzaje zajęć, więc mogą z nich skorzystać zarówno osoby niemające żadnego doświadczenia, jak i jeźdźcy bardziej zaawansowani. Jednak w tym przypadku trzeba pamiętać, by wcześniej się umówić.

Mini ZOO oraz stadnina działają od wiosny do jesieni, dlatego planując wypoczynek poza sezonem wysokim, warto sprawdzić wcześniej na stronie internetowej ośrodka obowiązujące w danym roku daty otwarta i zamknięcia.

3. Jantarvia Car Museum

Jantarvia Car Museum to duża atrakcja dla miłośników motoryzacji, szczególnie samochodów amerykańskich. Muzeum oraz towarzyszącą mu bazę noclegową stworzyła para prawdziwych pasjonatów samochodów – Aleksandra i Andrzej. Na miejscu można podziwiać klasyczne modele projektowane w niespotykany już dziś sposób, spróbować whisky lub piwa kraftowego stworzonego specjalnie dla tego miejsca, a także kupić projektowaną i wykonywaną przez właścicieli niepowtarzalną biżuterię inspirowaną amerykańską motoryzacją. Muzeum działa w sezonie letnim. Od października do kwietnia można je odwiedzić po wcześniejszym umówieniu się.

4. Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu

Jakie inne zawody mogłyby odbyć się w Jantarze, jeśli nie Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu? Impreza organizowana jest w każde lato od 1998 r., a jej celem jest promowanie okolicy. Zawodom towarzyszy część rozrywkowa – gry i zabawy dla najmłodszych, konkursy i koncerty, a wieczorem tradycyjnie już odbywają się wybory Bursztynowej Miss Polski.

5. Pasieka „U Strusi”

Pasieka „U Strusi” działająca przy ul. Nad Jeziorem to zagroda edukacyjna dość zaskakująco łącząca hodowlę strusi i pszczół. Na miejscu można obserwować strusie, a także pracę jednej z pszczelich rodzin, która mieszka w przeszklonym ulu, który pozwala zwiedzającym poznać jak najwięcej tajników życia owadów, bez narażenia ich na użądlenie. Gospodarz dzieli się ze zwiedzającymi swoją wiedzą na temat pszczół i właściwości miodu. W pasiece można zakupić różne rodzaje miodu, w tym także miód z cynamonem. Właściciele biegle posługują się pięcioma językami: polskim, niemieckim, angielskim, francuskim i niderlandzkim.

6. Żuławska Kolej Dojazdowa

Zabytkowa wąskotorowa Żuławska Kolej Dojazdowa porusza się regularnie na trasie Sztutowo – Stegna – Junoszyno – Jantar – Mikoszewo – Prawy Brzeg Wisły. Dzięki jej pociągom można w wyjątkowy sposób zwiedzić okolicę. Przejażdżka kolejką, zwłaszcza dla najmłodszych, będzie dodatkowym uatrakcyjnieniem wycieczki do sąsiedniej miejscowości.