Gdańsk Ratusz

Gdańsk i jego zabytki

Na jakie zabytki turyści najczęściej zwracają uwagę podczas zwiedzania tak ciekawego miasta, jakim jest Gdańsk? Jedni koncentrują się na słynnych zabytkach sakralnych, inni poświęcają czas pięknym kamienicom. Są i tacy, dla których najważniejszymi atrakcjami w trakcie wycieczki po terenie Gdańska okazują się tutejsze placówki muzealne. A co z mostami?

Zielony Most w Gdańsku

Gdańskie mosty mają wiele uroku, o czym można się przekonać m. in. w trakcie pobytu w rejonie Zielonego Mostu. Dlaczego warto mu się uważniej przyjrzeć?
Zielony Most to ważny punkt na turystycznej mapie Gdańska oraz miejsce, które może się okazać ciekawym punktem w programie wycieczki dla każdego miłośnika historii. Wiadomo, że Zielony Most znajduje się obecnie w tym miejscu, w którym dawniej można było podziwiać Most Kogi. Choć w trakcie drugiej wojny światowej most ten został poważnie uszkodzony, dziś znów cieszy nasze oczy. Jest to jeden z ciekawszych mostów, jakimi może się pochwalić Gdańsk, warto mu zatem w trakcie wycieczki po tym mieście poświecić nieco więcej uwagi. Ciekawe otoczenie sprawi, że z pewnością nikt nie pożałuje czasu spędzonego w tym właśnie miejscu.

Ratusz Głównego Miasta

Gdańsk jest miastem pełnym cennych zabytków, które mogą oczarować nawet najbardziej doświadczonych turystów. Na długiej liście atrakcji, którym w czasie wycieczki po tym mieście warto się uważniej przyjrzeć, jest ratusz. Co warto wiedzieć na jego temat?

Ratusz Głównego Miasta zajmuje bardzo ważne miejsce na turystycznym planie Trójmiasta. Dlaczego? Bo to jedna z najciekawszych i najpiękniejszych budowli, jakimi może się pochwalić Gdańsk. Jest to jednocześnie zabytek, który – oprócz ogromnej wartości artystycznej – może się pochwalić wspaniałą przeszłością. Dlaczego w czasie wycieczki po gdańskiej starówce warto tej budowli poświecić nieco więcej uwagi?
Ratusz Głównego Miasta to gotycko-renesansowa budowla, która – ze względu na położenie przy słynnej Drodze Królewskiej – jest zabytkiem cieszącym się sporym zainteresowaniem z strony turystów. Ratusz to jedna z najważniejszych budowli przy ulicy Długi Targ oraz jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w tym mieście. Ten obiekt przyciąga m.in. wspaniałą historią. Wiadomo, że niegdyś była to główna siedziba władz miasta, stąd też reprezentacyjny charakter budynku. Już z daleka przyciąga on uwagę swoją wieżą, która liczy sobie aż 80 metrów wysokości, oraz zdobiącym ją posągiem, przedstawiającym króla Zygmunta II Augusta. Pięknie prezentują się też ratuszowe wnętrza, które każdy z nas może zwiedzić. Jak to możliwe? To proste – dawny ratusz jest obecnie placówką muzealną i jedną z tych atrakcji, którym w czasie wycieczki po Gdańsku warto poświęcić swój czas. Majestatyczna sylwetka, wspaniałe wnętrza, utrzymane w stylu manieryzmu niderlandzkiego, meble oraz muzealne zbiory, które można podziwiać w wiekowych murach – wszystko to sprawia, że Ratusz Głównego Miasta jest ważnym celem niejednej wycieczki. Wizyta w jego murach to wspaniała przygoda oraz lekcja historii, w której każdy z nas powinien wziąć udział przynajmniej raz w życiu. A ponieważ ratusz może się pochwalić bardzo ciekawym sąsiedztwem, każdy spacer w jego rejonie będzie ciekawą przygodą dla turystów.

Złota Brama

Złota Brama w Gdańsku
Złota Brama w Gdańsku

W czasie zwiedzania Gdańska możemy zatem nacieszyć się widokiem wielu cennych zabytków. Reprezentacyjne kamienice, imponujące świątynie oraz pełne ciekawych zbiorów muzea – oto atrakcje, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony turystów. Warto jednak pamiętać, że Gdańsk to miasto mogące się pochwalić pięknymi bramami miejskimi, w gronie których nie brak cennych perełek dawnej architektury. Jedną z tych bram, którym w czasie wycieczki po mieście warto poświęcić nieco więcej uwagi, jest Złota Brama. Wzniesiona w początkach XVII wieku, zajęła miejsce bramy z XIV stulecia. Brama ta jest wyjątkowym dziełem Abrahama van den Blocke –architekta, który w dziejach sztuki gdańskiej zapisał się jako reprezentant końcowej fazy manieryzmu niderlandzkiego. Łacińskie napisy, attyki oraz rzeźby alegoryczne – oto główne ozdoby tej bramy, dzięki którym jest ona wyjątkowo cennym zabytkiem. Za pomocą alegorycznych posągów przedstawiono dążenia oraz cnoty gdańskich mieszczan. Można tu zobaczyć: Pokój, Wolność, Szczęście, Sławę, Zgodę, Sprawiedliwość oraz Pobożność i Rozwagę. Całość robi ogromne wrażenie, a turyści spędzający czas w Gdańsku bardzo chętnie przyglądają się detalom i posągom zdobiącym Złotą Bramę.