Krynica Morska przystań

Atrakcje Krynicy Morskiej – co warto zobaczyć?

Krynica Morska położona jest na Mierzei Wiślanej. Jej rozwój jako miejscowości wypoczynkowej rozpoczął się pod koniec pierwszej połowy XIX w. Ówczesny Kahlberg (Łysa Góra) stał się kurortem dla mieszkańców Elbląga i okolic. Po wojnie, zanim miejscowość stała się Krynicą Morską, przez pewien czas nosiła jeszcze nazwę Łysicy. Dziś to jeden z popularniejszych kurortów nad polskim morzem. Jakie atrakcje turystyczne kryje w sobie Krynica Morska?

1. Plaża

Wyjeżdżając nad morze, chcemy przede wszystkim cieszyć się czasem spędzonym na plaży. W Krynicy Morskiej znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż w Polsce. Wyznaczone na niej kąpielisko ma około 1950 m długości – między wejściem na plażę przy ul. Marynarzy a Ośrodkiem Wczasowym Neptun. Na niektórych odcinkach plaży funkcjonują wypożyczalnie sprzętu wodnego czy knajpki. Dla rodzin z dziećmi polecana jest plaża strzeżona przy wejściu nr 26. Miłośnicy spokoju, kierując na wschód, znajdą wiele dzikich plaż. Przy czym należy pamiętać, że w Piaskach znajduje się plaża naturystów.

2. Port

Port w Krynicy Morskiej znajduje się od strony Zalewu Wiślanego i jest jednym z najważniejszych w okolicy. Składają się na niego dwie niezależne przystanie – wschodnia jachtowo-pasażerska i zachodnia rybacka. Na przystani jachtowo-paseżerskiej nie tylko można podziwiać cumujące jednostki, lecz także samemu zdecydować się na rejs do Fromborka czy od 1 czerwca 2024 r. również do Elbląga. Można także wziąć udział w rejsie po Zelewie z przewodnikiem.

Przystań rybacka jest znacznie spokojniejszym miejscem. Zaglądający tam turyści chwalą sobie panujący klimat.

3. Przystań rybacka na plaży

W Krynicy Morskiej istnieje również druga przystań rybacka – na plaży od strony Zatoki Gdańskiej, nieopodal zejścia nr 30. Możemy do niej dotrzeć ul. Marynarzy lub deptakiem. Z plaży rozciągają się piękne widoki a niepowtarzalnego klimatu dodają obecne kutry. Szczególnie warto zajrzeć tam o świcie, gdy rybacy wracają z połowu.

4. Latarnia morska

Latarnia morska to jedna z najważniejszych atrakcji w nadmorskich miejscowościach. W Krynicy Morskiej znajduje się przy ul. Sienkiewicza. Jej budowę rozpoczęto w 1894 r. na wydmie o wysokości niemal 30 m. W czasach Kahlbergu znajdowała się około 500 m od miejscowości, dziś obejmują ją granice miasta. Po wojnie latarnię odbudowano w 1951 r., a turystom udostępniono ją dopiero w 1992 r. Obecnie krynicką latarnię można zwiedzać w sezonie letnim. Z 27-metrowej wieży widać Gdańsk, część Gdyni, Zatokę Gdańską oraz Zalew Wiślany. Na latarnię morską można wejść z dziećmi o wzroście powyżej 105 cm.

5. Góra Pirat

Góra Pirat wznosi się na 40 m n.p.m. i znajduje się przy ul. Gdańskiej w połowie drogi między centrum Krynicy Morskiej, a należącą do niej osadą Piaski (Nowa Karczma). Swoją nazwę zawdzięcza legendzie, według której Stary Pirat w czasach, gdy dzisiejsza Mierzeja była jedynie grupką kilku wysepek, miał w tej okolicy zakopać swój skarb. Na szczycie góry znajduje się drewniana wieża widokowa, z której można podziwiać widoki na okolicę. Przede wszystkim jest ona jednak chętnie wybierana przez miłośników obserwowania ptaków, ponieważ właśnie przez Mierzeję Wiślaną przebiega jeden z najważniejszych szlaków migracyjnych w Europie. Najliczniej pojawiają się od połowy kwietnia do połowy czerwca i od połowy sierpnia do połowy października.

6. Wielbłądzi Garb

Wielbłądzi Garb to najwyższa na Mierzi Wiślanej wydma – sięga 49 m n.p.m. To wyjątkowy punkt, który trzeba odwiedzić, będąc w Krynicy Morskiej, ponieważ to jedyne naturalne miejsce na Mierzei Wiślanej, z którego można zobaczyć zarówno morze, jak i Zalew Wiślany. Dodatkowo na wzniesieniu znajduje się wieża widokowa, z której rozciągają się jeszcze lepsze widoki. Na Wielbłądzi Garb możemy dotrzeć samochodem lub spacerem, który z centrum miasta potrwa około 40 minut.

7. Kamień graniczny Wolnego Miasta Gdańsk

Miłośnicy historii chętnie zaglądają na dzisiejszą granicę między Krynicą Morską a gminą Sztutowo. Wszystko dlatego, że przebiega ona dokładnie w tym samym miejscu, w którym w 1919 r. wyznaczono granicę między Wolnym Miastem Gdańsk a Niemcami. Składało się na nią 17 kamieni granicznych. Najokazalszy z nich ma prawie metr wysokości i znajduje się na wydmach w sosnowym lesie obok plaży w Przebrnie.

8. Pomniki w Krynicy Morskiej

Odwiedzając Krynicę Morską, warto zwrócić uwagę na dwa pomniki. Pierwszym z nich jest Pomnik Pierwszych Osadników. Odsłonięto go w 2010 r., by uhonorować osoby, które jako pierwsze po II wojnie światowej osiedliły się na tych terenach i bardzo dużo zrobiły dla rozwoju miasta. Pomnik autorstwa Stanisława Milewskiego przedstawia rybaka ciągnącego sieć pełną ryb. Znajduje się na skwerze przy ul. Gdańskiej i ul. Turystycznej

Drugi z pomników znajduje się przy ul. Gdańskiej w Przebrnie stanowiącym dziś część Krynicy. Wzniesiony został ku czci więźniów obozu Stutthof, którego podobóz istniał właśnie w Przebrnie. Znajduje się na nim pamiątkowa tablica, a sam pomnik ma formę fragmentu charakterystycznego obozowego płotu.

9. Kościół Braci Mniejszych Kapucynów pw. św. Piotra Apostoła i św. Franciszka z Asyżu

Kościół kapucynów znajduje się przy ul. Teleexpresu. Warto zajrzeć tam ze względu na witraże zdobiące wnętrze niedużej świątyni. Nadmorskiego charakteru kościołowi dodaje mieszczący się przed nim ołtarz polowy w formie łodzi rybackiej.

10. Park linowy Mierzeja

Park linowy znajdujący się przy ul. Przyjaźni to bardzo lubiana przez dzieci atrakcja Krynicy Morskiej. Można w nim skorzystać z kilku tras o różnym stopniu trudności: trasy dla najmłodszych, małej, niskiej, średniej, średniej II i wysokiej. Dzięki temu dobrze bawić mogą się zarówno starsze dzieci, jak i maluchy, które po raz pierwszy odwiedzą park linowy.

11. Lunapark

Lunapark Krynica działający przy ul. Gdańskiej to kolejna atrakcja chętnie wybierana przez rodziny z dziećmi. Na miejscu czekają karuzele, samochodziki, pontony na wodzie czy kolejka górska, więc bez trudu każdy znajdzie coś dla siebie.