Są takie miejsca, które wyjątkowo przyciągają miłośników historii. Jednym z nich jest Golub-Dobrzyń. To atrakcyjny kierunek wycieczki dla każdego miłośnika historii, a jednocześnie dla tych, którzy chcą brać udział w pokazach rycerskich. Kto znajdzie tu tanie noclegi, ten z pewnością nudzić się nie będzie.
Golub-Dobrzyń to miasto położone w województwie kujawsko-pomorskim, które powstało w 1951 roku po połączeniu dwóch miast leżących nad rzeką Drwęcą. Miasto zachwyca średniowiecznym układem urbanistycznym, wieloma zabytkami i atrakcjami, które przyciągają turystów. Podobnie, jak Reszel czy Lidzbark Warmiński, miasto należy do Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Cittaslow. Ruch ten narodził się pod koniec lat dziewięćdziesiątych we Włoszech, a jego celem jest propagowanie w miastach mających do pięćdziesięciu tysięcy mieszkańców dobrego i jakościowego życia będącego przeciwieństwem wielkomiejskiego zgiełku i pośpiechu.
Zamek w Golubiu
Wspaniałe imprezy historyczne i cenne zabytki sprawiają, że każdy może tu miło spędzić wolny czas. Co warto zobaczyć w tym miejscu? Najważniejszym zabytkiem i głównym celem każdej wycieczki jest tu zamek Golubski. W tym miejscy czeka na nas i szkoła rycerska, i wspaniały zamek, który urzeka swą historią oraz rewelacyjną architekturą. To wyjątkowe miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas historycznej wycieczki po tej części kraju.
Jest to czteroskrzydłowy zamek krzyżacki wybudowany na przełomie XIII i XIV wieku. Do dziś udało się zachować jego gotycko-renesansowy styl, a na przestrzeni lat zamek był niemym świadkiem wielu historycznych wizyt i wydarzeń. Parę razy próbował go zdobyć Władysław Łokietek, przebywał tutaj Zygmunt III Waza, zaś w latach siedemdziesiątych odbyła się tutaj jedna z pierwszych w Polsce rekonstrukcji historycznych. Obecnie znajduje się tutaj muzeum, hotel oraz restauracja. Zwiedzanie zamku z przewodnikiem to szansa na to, aby poznać jego bogatą historię, ale i pomysł na świetną zabawę. Regularnie odbywają się tutaj turnieje rycerskie, a także warsztaty, konkursy krasomówcze, bale czy też piesze rajdy wiosenne. W rezultacie wizyta na zabytkowym zamku krzyżackim może okazać się wielką atrakcją zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.
Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej
Został wybudowany z cegły na przełomie XIII i XIV wieku w miejscu, w którym już wcześniej stała drewniana świątynia zniszczona podczas najazdów Prusów. Efektowną budowlę warto zobaczyć w środku, a dziś jej najpiękniejszą częścią jest zabytkowe prezbiterium. Ponadto zarówno w murach, jak i sklepieniach, wciąż można doszukać się gotyckich motywów, które największą popularnością cieszyły się właśnie w średniowieczu, stanowiąc później inspirację dla projektantów i architektów w kolejnych epokach. Jest to jedna z tych świątyń, które robią wrażenie na miłośnikach średniowiecznej architektury i sztuki sakralnej.
Dom Pod Kapturem
To dom podcieniowy znajdujący się na Rynku, który jest rzadko już dziś spotykanym przykładem architektury drewnianej. Pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku i jest ostatnim z domów tego rodzaju, jakie zachowały się w mieście do dnia dzisiejszego. Dom został zbudowany w konstrukcji zrębowej i znajduje się w nim murowana piwnica. W dawnych czasach służył jako zajazd i karczma dla osób odwiedzających Golub, dlatego też znajdował się przy samym wjeździe do miasta.
Mury miejskie w Golubiu
Spacer po mieście może doprowadzić turystów zainteresowanych historią do średniowiecznych murów miejskich. Pochodzą z XIV wieku i miały wówczas charakter obronny, stanowiąc trudną do pokonania barierę dla tych, którzy chcieliby siłą wtargnąć do miasta. Do dzisiaj ich fragmenty zachowały się w bardzo dobrym stanie, a wśród murów wznosi się nawet średniowieczna baszta stojąca przy ulicy Brodnickiej. W czasach świetności mury obronne wyposażone były w aż siedem baszt na planie prostokąta oraz cztery bramy wjazdowe, a mianowicie Zamkową, Brodnicką, Błońską i Dobrzyńską.
Piękno krajobrazu i wycieczki
Golub-Dobrzyń to malownicza okolica i wiele atrakcji, którym warto poświęcić swój czas. To również piękne rzeki i idealne warunki dla tych, którym marzą się spływy kajakowe. Tu każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego, a wspomnienia związane z pobytem w tym miejscu będą mu dostarczać radości jeszcze przez długi czas.
Rzeka Drwęca
Jest jedną z najważniejszych przyrodniczych atrakcji miasta i wraz ze swoim otoczeniem stanowi obszar chronionego krajobrazu. Drwęca jest największym w całej Polsce ichtiologicznym rezerwatem przyrody, którego celem jest ochrona ryb z rodziny łososiowatych. Pradolina rzeki jest z kolei szlakiem komunikacyjnym dla rozprzestrzeniania się roślin, a także wędrówek zwierząt pomiędzy doliną Wisły z Pojezierzem Mazurskim. Rzeka stanowi raj dla miłośników kajakarstwa i regularnie odbywają się na niej zorganizowane spływy kajakowe umożliwiające podziwianie okolicy z zupełnie innej perspektywy. Ponadto w okolicy znajdują się liczne lasy, stawy i jeziora, które ujmują bogactwem przyrodniczym i pięknymi widokami.