oceanarium gdynia

Gdynia: w podwodnym świecie

Rozwój technologii sprawia, że dziś naukowcy są stanie powiedzieć sporo na temat przyrody, a nawet eksplorować kosmos. Tymczasem podwodny świat został przez nas do tej pory poznany zaledwie w kilku procentach i przez to budzi niezmienną fascynację, a oceanaria i akwaria przyciągają tłumy turystów. Jednym z takich miejsc jest Akwarium Gdyńskie znajdujące się Gdyni. Co warto o nim wiedzieć i dlaczego warto je odwiedzić? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na jego temat.

Gdyńskie Oceanarium – wyjątkowa atrakcja

Jednym z ciekawszych obiektów, któremu w czasie wycieczki po Gdyni z pewnością warto poświęcić więcej uwagi, jest tutejsze Oceanarium. Może się ono pochwalić ciekawą historią oraz ekspozycją, która od lat zachwyca gości spędzających urlop w rejonie Trójmiasta. Oceanarium to mieści się w murach ciekawego, modernistycznego gmachu, wzniesionego w okresie międzywojennym przy najważniejszym punkcie na mapie Gdyni – Skwerze Kościuszki. Akwarium Gdyńskie od czasu kiedy zaczęło swą działalność jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych tego miasta.

Akwarium Gdyńskie - wejście
Akwarium Gdyńskie – wejście

Krótka historia

Akwarium Gdyńskie zostało założone w 1971 roku, a do 2003 roku funkcjonowało jako Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni. Znajduje się w modernistycznym budynku wybudowanym rok przed wybuchem drugiej wojny światowej na Molo Południowym, a jego zadaniem od początku jest prezentowanie fauny i flory związanej ze środowiskiem wodnym oraz środowiskiem wodno-lądowym. Już w 1921 roku w mieście funkcjonował Morski Instytut Rybacki-Państwowy Instytut Badawczy, a powstanie Morskiego Laboratorium Rybackiego zapoczątkowało gromadzenie okazów przyrodniczych, które były prezentowane zwiedzającym. W dwudziestoleciu międzywojennym instytucja dysponowała setkami eksponatów, które były prezentowane w całym kraju. W latach pięćdziesiątych powstały pierwsze projekty techniczne uwzględniające liczne modyfikacje i przebudowę, a w kolejnych dekadach je realizowano. Dziś odwiedzane tłumnie Akwarium Gdyńskie wciąż jest modernizowane, aby w ciekawy sposób odkrywać przez turystami tajniki podwodnego świata.

Dlaczego warto tu zajrzeć?
Oceanarium w Gdyni to miejsce, w którym dobrą zabawę i edukację można ze sobą połączyć bez problemu. Liczne gatunki ryb, rafa koralowa oraz makieta, która przedstawia dno Morza Bałtyckiego – oto wybrane atrakcje, z jakimi można się spotkać w trakcie zwiedzania tego obiektu.

Co znajduje się na terenie Akwarium Gdyńskiego?

Akwarium Gdyńskie podzielone jest aż na osiem sal tematycznych, takich jak „Sala dydaktyczna”, „Sala bałtycka”, „Zostera marina”, „Rafa koralowa”, „Na styku wody i lądu”, „Wodne zwierzęta świata”, „Amazonia” czy  „Morze Zimne – od Atlantyku do Bałtyku”. W pierwszej sali można podziwiać unikatowe egzemplarze żółwi wodnych oraz jesiotra, a druga przedstawia mapę dna Bałtyku. „Zostera marina” to sala, w której można zobaczyć unikatową faunę Zatoki Puckiej Wewnętrznej, a „Rafa koralowa” ukazuje żywą rafę koralową oraz jej ciekawych mieszkańców. „Na styku lądu i wody” to sala ukazująca zwierzęta żyjące właśnie w takich okolicach, a „Wodne zwierzęta świata” to okazja do zobaczenia licznych gatunków stworzeń morskich zamieszkujących wiele akwenów na całym świecie. „Amazonia” znajduje się na parterze Akwarium Gdyńskiego i składa się z czterech dużych zbiorników odzwierciedlających naturalne warunki w Amazonii.  „Morze Zimne – od Atlantyku do Bałtyku” to ciekawa wystawa, której celem jest ukazanie ogromnej różnorodności środowiska wodnego. Na terenie całej placówki turyści mogą podziwiać aż 250 gatunków i 1500 żywych organizmów, a także poznać mnóstwo ciekawostek na ich temat.

Jakie są cele Akwarium Gdyńskiego?

Akwarium Gdyńskie to placówka, która nie tylko umożliwia podziwianie podwodnego świata, ale również zajmuje się szeroko pojętym szerzeniem świadomości ekologicznej. Już same eksponaty i zwierzęta przyciągają rocznie kilkaset osób, które na miejscu mają okazję zyskać wiedzę na temat środowiska wodnego. Ponadto na terenie Akwarium regularnie odbywają się zajęcia laboratoryjne i terenowe oraz wykłady, które prowadzący dostosowują do wieku odwiedzających. Organizowane są tutaj wydarzenia specjalne, które umożliwiają budowanie społeczności pełnej osób, dla których dobro środowiska wodnego jest istotne.

Kiedy zwiedzać Akwarium Gdyńskie?

Godziny otwarcia Akwarium Gdyńskiego są różne i zależą od części roku. W okresie letnim, a mianowicie w lipcu i sierpniu, jest ono otwarte od godzin dziewiątej rano do dwudziestej pierwszej. We wrześniu od dziewiątej do dziewiętnastej, od października do marca od dziesiątej rano do siedemnastej, w kwietniu i maju od dziewiątej rano do dziewiętnastej, a w czerwcu od dziewiątej rano do dwudziestej. Warto również pamiętać o tym, że placówka jest nieczynna w niektóre święta, takie jak dzień Wszystkich Świętych, Wigilia i Boże Narodzenie, Sylwester, Nowy Rok, Wielkanoc oraz we wszystkie poniedziałki od 2 listopada do 29 lutego.