Donżon w Lublinie

Lublin i jego skarby: donżon

Jednym z najstarszych zabytków, z jakimi możemy się spotkać w trakcie wycieczki po Lublinie, jest donżon – Baszta Zamkowa, której z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. Dlaczego?

Jeden z najstarszych obiektów Lublina

Bo ta budowla jest jednym z najstarszych obiektów na terenie miasta, a wizyta w jej murach sprawi wiele radości wszystkim miłośnikom architektury romańskiej. Baszta Zamkowa pochodzi z pierwszej połowy XIII wieku i jest jedną z nielicznych pamiątek po dawnym zamku lubelskim. Baszta ta liczy sobie 20 metrów wysokości, a o jej obronnym charakterze przypominają mury, których grubość dochodzi nawet do 4 metrów. Warto pamiętać, iż od XIX wieku aż po lata 50-te XX stulecia baszta ta (podobnie jak cały zamek) pełniła rolę więzienia. Ze względu na panujące tu warunki, w Baszcie Zamkowej zamykano tych więźniów, których uznawano za największych wrogów władzy w danym momencie.

Muzeum i punkt widokowy

Wieża ta sprawdza się obecnie jako obiekt muzealny, jest też jednym z najlepszych punktów widokowych na terenie Lublina. Kto w czasie wycieczki po tym mieście zajrzy na tutejszy taras, ten będzie mógł spojrzeć na lubelską starówkę z wyjątkowej perspektywy.