Mierzeja Helska, zwana również Półwyspem Helskim lub po prostu Helem, to piaszczysta kosa o długości trzydziestu pięciu kilometrów znajdująca się na Pobrzeżu Gdańskim. Jej wyjątkowe położenie sprawiło, że już na samym początku dwudziestego wieku zyskiwała coraz większą popularność jako miejscowość turystyczna. O ile w XVII wieku znajdowało się tutaj tylko pięć wsi, dziś miejscowości te są pełnoprawnymi letniskami, które zapewniają turystom znakomite warunki i stanowią bazę podczas zwiedzania okolicy. O jakie letniska chodzi?
Chałupy
Chałupy to wieś na Mierzei Helskiej, która dawniej stanowiła część Władysławowa. Mieszka w niej nieco ponad czterysta osób, ale w okresie letnim miejscowość odwiedzana jest przez tysiące turystów. Znajduje się tutaj letnie kąpielisko, dwie przystanie morskie, a także plaża nudystów, którą rozsławił Zbigniew Wodecki swoim utworem „Chałupy welcome to”. Wieki temu wieś nosiła nazwę Budziszewo od nazwiska rybaków, a ciekawostką jest fakt, że Budzisz to dzisiaj wciąż najpopularniejsze nazwisko na całym Półwyspie Helskim. We wsi znajduje się przystanek kolejowy, dlatego z łatwością można stąd dotrzeć do innych miejscowości.
Kuźnica
Kuźnica to osada nadmorska znajdująca się nad Morzem Bałtyckim, która przez kilkadziesiąt lat była częścią Jastarni, ale w 2017 roku została z niej wyłączona. Nazwa letniska nawiązuje do niemieckiego słowa „”Kusfeld”, czyli miejsce pocałunku, który symbolizował miejsce stykania się morza z zatoką. Pierwsze wzmianki na temat Kuźnicy pochodzą z drugiej połowy XVI wieku, a dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym wybudowano tutaj pierwszy pensjonat, czyli „Morskie Oko”. Tutejsze kąpielisko obejmuje sto metrów linii brzegowej, zapewniając sporo miejsca turystom szukającym relaksu w pięknych okolicznościach. Ponadto przez Kuźnicę przebiega niebieski Szlak Nadmorski, który wiedzie między innymi przez Ostrowo, Jastrzębią Górę, Rozewie, Władysławowo czy Juratę.
Jastarnia
Jastarnia to miasto i kurort morski z pięcioma letnimi kąpieliskami morskimi, trzema przystaniami morskimi i portem morskim. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z XIV wieku, kiedy to miejscowość była osadą rybacką. Jej nazwa nawiązuje do słowa „jaster”, co oznacza jasny i błyszczący. W XVIII wieku ufundowano tutaj kaplicę i szkołę, a w XIX zbudowano drewniany kościół. Neobarokowy kościół, który można w mieście podziwiać do dzisiaj, został wybudowany w latach dwudziestych XX wieku i stanowi jeden z najważniejszych zabytków. Przed XX wiekiem mieszkali tutaj przede wszystkim rybacy z rodzinami, a obecnie jest to przede wszystkim miejscowość turystyczna oraz cenione uzdrowisko. Wśród zabytków, które warto tutaj zobaczyć, znajdują się na przykład zabytkowa chata rybacka z XIX wieku, port rybacki, Ośrodek Oporu Jastarnia, a także wiele modernistycznych budynków z początków XX wieku. Ponadto przez miejscowość wiodą ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne i szlaki turystyczne.
Jurata
Jurata to nadmorska osada, która dawniej stanowiła część Jastarni. Jej nazwa nawiązuje do litewskiej bogini mórz, Jurate, która była najpiękniejszą z syren i która zakochała się w ubogim rybaku. Znajduje się tutaj letnie kąpielisko i dwie plaże, z których jedna jest najczęściej miejscem relaksu, a druga przyciąga miłośników sportów wodnych. Ponadto przy ulicach Mestwina, Ratibora czy Kasztanowej znajduje się wiele zabytków reprezentujących styl modernistyczny z początków XX wieku. Jednym z najważniejszych symboli miasta jest tutejsze drewniane molo.
Hel
Hel to miasto znajdujące się na cyplu Mierzei Helskiej, słynny ośrodek turystyczny oraz kąpielisko nadmorskie. Miasto dysponuje portem morskim z przystanią rybacką, jachtową oraz żeglugi pasażerskiej. Głównymi atrakcjami turystycznymi są tutaj piaszczyste plaże, zabytkowe chaty kaszubskie, latarnia morska „Hel”, port, a także liczne zabytki militarne , które przyciągają miłośników historii. Ponadto w mieście funkcjonują Muzeum Obrony Wybrzeża, Skansen Broni Morskiej i Helskie Fokarium, do którego co roku ściągają licznie rodziny z dziećmi.