Cieplice-Zdrój termy

Cieplice Śląskie Zdrój – atrakcje Dolnego Śląska.

Cieplice Śląskie Zdrój, znane dolnośląskie uzdrowisko, są obecnie jedną z dzielnic Jeleniej Góry. Znane są przede wszystkim ze źródeł termalnych, które wykorzystywane były w celach leczniczych m. in. przez Joannitów. To właśnie Joannici dali początek uzdrowiskowej karierze Cieplic.
Cieplice Śląskie Zdrój już w XVII wieku były znanym uzdrowiskiem, w kuracjusze przybywali tu z niemal całej Europy. Gościła tu sama Marysieńka Sobieska, będąca najbardziej znanym kuracjuszem goszczącym w Cieplicach.
W Cieplicach warto zobaczyć kościół św. Jana Chrzciciela, który powstał dla cystersów w początkach XVIII wieku. Jest to jedna z dolnośląskich perełek barokowej architektury. Nie jest to jedyna pamiątka po urzędujących niegdyś w Cieplicach cystersach. W pobliżu kościoła zachował się budynek poklasztorny, który służy obecnie jako dom parafialny oraz tzw. Długi Dom – najstarszy obiekt zdrojowy Cieplic, który powstał w XVI wieku.
Cieplice mogą pochwalić się również jednym z najpiękniejszych w Polsce kościołów ewangelickich. W tym XVIII wiecznym kościele zobaczyć można aż dwie kondygnacje empor oraz piękny, barokowy prospekt organowy.