Kopalnia soli Bochnia

Bochnia – nie tylko kopalnia

Bochnia jest znana przede wszystkim dzięki znajdującej się tu kopalni soli, która jest nie tylko wielką atrakcją turystyczną, ale i uzdrowiskiem. Możliwość nocowania pod ziemią to dla wielu niesamowite przeżycie. Działa tu również podziemna kolejka i zjeżdżalnia, zwiedzać można również dawne wyrobiska.
Choć kopalnia jest najbardziej znaną atrakcją Bochni, w samym mieście nie brak i innych ciekawych zabytków. Jednym z ważniejszych jest bazylika św. Mikołaja, będąca pięknym przykładem architektury późnego gotyku. Najcenniejszym zabytkiem sztuki sakralnej w jej wnętrzu jest cudowny obraz Matki Bożej Różańcowej, od kilku lat będący przedmiotem silnego kultu.
Ciekawy jest także bocheński rynek, na którym znajduje się pomnik największego dobrodzieja miasta – Kazimierza Wielkiego. Przy rynku, w dawnym klasztorze dominikanów, działa również ciekawe muzeum noszące imię Stanisława Fiszera. Można w nim zobaczyć m. in. obrazy Fałata oraz Malczewskiego. Do końca XVIII wieku na rynku w Bochni stał również ratusz, jednak został on rozebrany przez Austriaków. W rogach rynku można zobaczyć wagoniki, które ustawiono w miejscu zasypanych szybów. Inną atrakcją rynku w Bochni jest jego pochyłość.