Ustronie Morskie atrakcje

Największe atrakcje Ustronia Morskiego

Ustronie Morskie położone na zachodniej części wybrzeża Morza Bałtyckiego jeszcze pod koniec XIX wieku było wsią rybacką. Kiedy zaczęto tworzyć kąpieliska i sanatoria, również Ustronie zaczęło się rozwijać, przekształcając się w miejscowość wypoczynkową. Dziś to jedno z popularniejszych miejsc nad polskim morzem wybieranych przez turystów. Na jakie atrakcje warto zwrócić uwagę w Ustroniu Morskim?

1. Plaża

Plaża to najważniejsze miejsce w czasie nadmorskich wakacji. Piaszczysta, szeroka plaża w Ustroniu Morskim kilkakrotnie była wyróżniana „Błękitną Flagą” potwierdzającą czystość wody oraz samej plaży. Letnie kąpielisko zostało wyznaczone na 2100 metrach linii brzegowej.

2. Molo spacerowe

Kolejnym nieodłącznym elementem nadmorskiego krajobrazu jest molo spacerowe lub – tak jak w Ustroniu Morskim – mola. Pierwsze o długości około 100 m znajduje się zaraz obok przystani rybackiej i stanowi przedłużenie ul. Rybackiej. Na drugie o podobnej długości trafimy, wybierając się nieco dalej na zachód. Położone jest na granicy Ustronia Morskiego i Sianożęt, między ul. Nadbrzeżną (Ustronie Morskie) i ul. Ku Morzu (Sianożęty).

W Ustroniu Morskim znajduje się także pierwsze prywatne Molo Busola będące przedłużeniem ul. Nadbrzeżnej. Na końcu 87-metrowego mola znajduje się taras o 400 m2. Działa na nim kawiarnia z doskonałym widokiem na morze. Wstęp na molo jest wolny dla turystów.

3. Przystań rybacka

Będąc w Ustroniu Morskim, trzeba choć raz zajrzeć na przystań rybacką, by poczuć klimat przeszłości, gdy rybołówstwo było podstawowym zajęciem mieszkańców wsi. Na przystani znajduje się wyciąg linowy, który o poranku spuszcza kutry na morze, a wieczorem wyciąga na brzeg. Wizyta w tym miejscu i obserwowanie pracy rybaków będzie interesujące szczególnie dla dzieci, choć i dorośli na pewno chętnie zrobią sobie zdjęcie na tle kutrów. Spacer w to miejsce warto uzupełnić wizytą w jednej z pobliskich smażalni i spróbować świeżej ryby. Przystań znajduje się na końcu ul. Rybackiej.

4. Skansen Chleba

Skansen Chleba to atrakcja Ustronia Morskiego, która zainteresuje całe rodziny. Znajduje się on w budynku stylizowanym na chatę z XIX wieku przy ul. Kołobrzeskiej. W skansenie można skosztować chleba wypiekanego według tradycyjnych przepisów w 130-letnim piecu chlebowym oraz obejrzeć przyrządy bezpośrednio związane z pieczeniem – żarna, maselnice, krajalnice i inne.

Gospodarze tego miejsca dla odwiedzających mogą także zorganizować zajęcia warsztatowe uzupełnione prelekcją na temat pieczenia chleba lub garncarstwa.

Na terenie skansenu działa również restauracja, w której można posilić się po zwiedzaniu.

5. Park linowy Gibon

Park linowy w Ustroniu Morskim znajduje się zaledwie 150 m od brzegu przy ulicy Granicznej prowadzącej do zejścia na plażę nr 15. Na terenie parku znajduje się 11 tras, na które składają się 142 przeszkody. Przygotowane trasy mają bardzo różny poziom trudności, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Park linowy Gibon ma ofertę zarówno dla najmłodszych, którzy najprostsze trasy pokonają przy pomocy rodziców, jak i starszych dzieci, dorosłych, a nawet seniorów. Pokonywanie przeszkód rozmieszczonych na drzewach nawet 13 m nad ziemią to doskonała szansa na spędzenie dnia pełnego dobrej zabawy i adrenaliny. Na początkujących czekają instruktorzy oraz trasy szkoleniowe.

6. Western Park

Western Park to atrakcja skierowana przede wszystkim do dzieci. W tym miejscu z Pomorza Zachodniego można przenieść się na Dziki Zachód i poznać ciekawostki o plemionach Indian czy pierwszych osadnikach na tamtych terenach. Na zwiedzających czekają tipi, stroje czy przedmioty codziennego użytku. Dobrą zabawę uzupełni trampolina oraz plac zabaw. Na terenie Western Parku przy ul. Kolejowej w Ustroniu Morskim obowiązuje „dolar trzebiński” o wartości 5 zł.

7. Kino 7D

Kino 7D to jedna z ciekawszych atrakcji na deszczowe dni. Mieści się w Ustroniu Morskim przy ul. Chrobrego. Przychodząc w to miejsce, trzeba być przygotowanym na silne emocje. W czasie około 15-minutowego seansu wykorzystywane są zmysły widzów – pojawiają się zapachy, powiewy powietrza, zmiany temperatury, zmiany pozycji fotela, wibracje, a nawet dotyk. Dzięki temu można poczuć, jakby się było w samym środku wydarzeń. Organizatorzy sugerują, by na seanse zabierać dzieci od 5 roku życia. Z kina 7D nie powinny korzystać osoby z rozrusznikiem serca, chorzy na epilepsje oraz kobiety w ciąży.

8. Szlaki turystyczne oraz trasy rowerowe

Przez Ustronie Morskie przechodzą szlaki stanowiące część większej całości – Europejskiego Szlaku E-9 wiodącego z francuskiego Brest nad Atlantykiem do polskiego Braniewa. Z Ustronia można wybrać się na 8-kilometrową wędrówkę w kierunku Gąsek, gdzie czeka latarnia morska lub 11-kilometrową wędrówkę do Kołobrzegu. Po drodze w Bagiczu dociera się do lotniska wojskowego, gdzie można skorzystać z dodatkowej atrakcji – przelotu motolotnią, samolotem lub skoku ze spadochronem. Te trasy oznaczane są kolorem czerwonym. Zaś niebieski szlak P-7 prowadzi w stronę kołobrzeskiego lasu. Po drodze można podziwić piękne, zielone widoki, bagna oraz pomniki przyrody – wiekowe dęby.

Na miłośników dwóch kółek czekają trasy rowerowe doskonałe na rodzinne wycieczki. Do wyboru jest między innymi Międzynarodowa Trasa Rowerowa nr 10 czy Rowerowy Szlak Turystyczny wiodący przez najciekawsze atrakcje gminy.