Sopot Monciak

Sopockie atrakcje – „Monciak”, Zakład Balneologiczny i skansen

Ulica Bohaterów Monte Cassino („Monciak”) jest jednym z najważniejszych punktów na mapie współczesnego Sopotu. Dla turystów, którzy spędzają wczasy nad morzem w rejonie tego miasta, jest ona miejscem bardzo ważnym. Dlaczego? Jakie inne atrakcje czekają na nas w Sopocie?

Monciak – deptak z historią

Bo tu koncentruje się towarzyskie i rozrywkowe życie Trójmiasta, a znajdujące się tu lokalne tętnią życiem przez całe wakacje. Ten deptak może się jednocześnie pochwalić ciekawą historią oraz interesującą zabudową. Dlaczego w czasie wycieczki po terenie polskiego Wybrzeża warto mu poświęcić nieco więcej uwagi?
Ulica Bohaterów Monte Cassino była swego czasu zwykłą drogą, łącząca dwie części Sopotu. W chwili, gdy Sopot z rybackiej osady zaczął się przemieniać w modny kurort, zmieniać się zaczął również charakter tej ulicy. Ze zwykłej drogi stała się ona elegancką i modną ulicą, a z czasem – najsłynniejszym deptakiem w Polsce. Obecną nazwę nadano jej po II wojnie światowej, a że nazwa jest dość długa, szybko przyjął się nieoficjalny skrót, czyli „Monciak”.

Ulica Bohaterów Monte Cassino obecnie

Dziś jest on uważany za serce Sopotu – szczególnie w okresie wakacji, gdy na gwarnym i tętniącym życiem deptaku spotykają się letnicy przybywający nad morze z całej Polski.

Sopockie atrakcje – Zakład Balneologiczny

Zakład Balneologiczny to jeden z ciekawszych obiektów, jakimi może się pochwalić Sopot. Dlaczego w czasie wycieczki po tym mieście warto poświęcić mu nieco więcej uwagi? Bo Zakład Balneologiczny może się pochwalić zarówno ciekawą historią, jak i intrygującym wyglądem.

Latarnia w Sopocie

Komin czy latarnia morska?

Jego wysoki komin (wieża) zajmuje bardzo ważne miejsce w panoramie współczesnego miasta, jest tez obiektem, który skutecznie przyciąga uwagę kuracjuszy. To dzięki niej Zakład Balneologiczny jest jednym z ciekawszych punktów na mapie Sopotu oraz obowiązkowym punktem w programie niemal każdej wycieczki po terenie tego miasta. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu? Na czym polega jego fenomen? Pochodzący z przełomu XIX i XX wieku gmach urzeka ciekawym połączeniem architektonicznych stylów. W jego bryle łączą się ze sobą cechy typowe dla neorenesansu i neobaroku, doskonale widoczne są tu również fascynacje sztuką secesyjną. Takie połączenie sprawia, że sopocki Zakład Balneologiczny na każdym miłośniku architektury może zrobić ogromne wrażenie. Zabytek ten przypomina jednocześnie o roli, jaką w XIX i XX wieku odgrywał Sopot jako nadmorskie uzdrowisko. To miejsce zachwyca do dziś, a turyści chętnie przyglądają się tej niezwykłej i bardzo ważnej dla miasta budowli.

Sopot dla ciekawych – Grodzisko

To ciekawe miejsce dla miłośników archeologii i historii, a jednocześnie szansa na to, by spojrzeć na Sopot z nieco innej perspektywy. W czasie wycieczki po tym mieście nie trzeba przecież ograniczać się do spacerów po molo i pobytu na Monciaku. W tym mieście można przecież zdobyć wiele cennych informacji na temat historii Pomorza. W jaki sposób? Wystarczy wybrać się na teren Grodziska, będącego częścią Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Co warto wiedzieć na temat tej atrakcji?

Grodzisko w Sopocie to rezerwat archeologiczno – przyrodniczy, który powstał na terenie drewniano – ziemnej warowni z VIII wieku. Do dziś można tu zobaczyć pozostałości grodu, ziemne wały usypane na kształt podkowy, grodowy majdan oraz ślady głębokiej fosy, która miała zapewniać jeszcze większe bezpieczeństwo mieszkańcom tej osady. Jest to jeden z najstarszych punktów na mapie Trójmiasta, a jego odkrycie stało się nie lada gratką w świecie miłośników archeologii. Dziś jest to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów, którzy mogą tu w ciekawy sposób poszerzyć swą wiedzę na temat historii Pomorza, a jednocześnie brać udział w festynach, imprezach historycznych oraz ważnych wydarzeniach kulturalnych.