Stary Rynek Poznań

Co robić w Poznaniu? Najciekawsze atrakcje

Poznań to jedno z tych miast, w których nie sposób się nudzić. Możemy swobodnie wybierać spośród muzeów pomagających lepiej poznać historię Polski i Poznania lub tradycje regionu. Na turystów czekają miejsca na rodzinny spacer i odpoczynek. Chcesz wiedzieć, co robić w Poznaniu? Przeczytaj ten artykuł.

Poznaj charakter miasta i jego tradycje

Prawdziwą wizytówką każdego miasta pozwalającą poczuć jego klimat jest rynek. Szczególnie w Poznaniu trudno jest sobie wyobrazić wizytę w mieście bez wizyty na Starym Rynku i zobaczenia koziołków, które na ratuszowej wieży pojawiają się wraz z wybiciem południa.

Stary Rynek Poznania istnieje od 1253 roku. Jego głównym punktem jest piękny renesansowy budynek ratusza. Ostateczny kształt, który możemy dziś podziwiać, nadano mu w XVIII wieku. Z ratuszowej wieży codziennie w południe odgrywany jest hejnał, a przed tarczą zegara pojawiają się dwa trykające się koziołki. Uwagę turystów, oprócz kamienic okalających rynek, zwracają także domki budnicze. Są to wąskie, kolorowe kamieniczki z XVI wieku znajdujące się obok ratusza. Wokół rynku znajduje się kilka muzeów, o których powiemy za chwilę, a także wiele restauracji, w których można posilić się przed kolejnymi atrakcjami.

W jednej z kamienic przy runku znajduje się Rogalowe Muzeum Poznania. Rogal świętomarciński nadziewany białym makiem to od ponad 150 lat tradycyjny wypiek Poznania przygotowywany na 11 listopada, czyli dzień św. Marcina. Ze względu na otrzymany status Chronionego Oznaczenia Geograficznego mogą być wypiekane jedynie w Wielkopolsce według tradycyjnego przepisu. Odwiedzający muzeum biorą udział w warsztatach ze wspólnym pieczeniem rogali, poznają legendę o powstaniu rogali świętomarcińskich i elementy gwary poznańskiej, a także podziwiają zabytkowe wnętrza budynku. Muzeum znajduje się dokładnie naprzeciwko ratusza, dzięki czemu pokazy odbywające się w południe są dodatkowo łączone z legendą o koziołkach i podziwianiem ich pokazu.

Odwiedź muzea i poznaj historię Polski i okolicy

W Poznaniu działa naprawdę wiele muzeów. Dzisiaj wspomnimy o kilku najciekawszych. Bez wątpienia zaliczyć do nich możemy Centrum Szyfrów Enigma. W historii utrwaliło się przekonanie, że złamania szyfru enigmy dokonali Brytyjczycy. Tymczasem ogromny wkład miała trójka Polaków – Marian Rejewski, Henryk Zygalski oraz Jerzy Różycki. Nowoczesna ekspozycja Centrum Szyfrów Enigma prezentuje ich historię oraz wpływ na losy wojny. Zaznajamia również zwiedzających z samą sztuką kodowania. Goście przejdą krótki kurs szyfrów i zobaczą oryginalne egzemplarze Enigmy. Centrum znajduje się przy ul. św. Marcina, a na jego zwiedzanie warto zarezerwować 2 godziny.

Brama Poznania ICHOT
Brama Poznania ICHOT, czyli Interaktywne Centrum Historii

Kolejny ważny punkt na mapie Poznanie to Brama Poznania ICHOT. Pod tą dość enigmatyczną nazwą kryje się Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, które dla zwiedzających przygotowało multimedialną wystawę zabierającą ich do początków państwa polskiego. W tym miejscu możemy poznać losy wyspy katedralnej oraz historię miasta. Zwiedzanie odbywa się z audioprzewodnikiem i podzielone jest na dwa etapy. Pierwszy z nich to ekspozycja w budynku Bramy Poznania, a drugi to zwiedzanie samej wyspy katedralnej, czyli Ostrowa Tumskiego, oraz najstarszej polskiej katedry pw. św.św. Piotra i Pawła, którą po II wojnie światowej odbudowano w kształcie z XIV i XV wieku.

W Poznaniu działa także Wielkopolskie Muzeum Niepodległości podzielone na kilka filii. Dzisiaj wspomnimy o dwóch z nich: Muzeum Uzbrojenia oraz Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918–1919. Muzeum Uzbrojenia znajduje się na w Parku Cytadela na terenie dawnego Fortu Winiary. We wnętrzach dawnego Wydzielonego Laboratorium prezentuje uzbrojenie radzieckie i niemieckie z czasu II wojny światowej, a także losy Polaków biorących udział w walce o Poznań. Z kolei na zewnątrz można zobaczyć zbiór pojazdów pancernych, samolotów, śmigłowców czy artylerii. Z kolei Muzeum Powstania Wielkopolskiego znajduje się w Odwachu przy Starym Runku. Stała ekspozycja przybliża zwiedzającym ponad 100-letnią drogę Wielkopolski do niepodległości. Począwszy od XVIII wieku do zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego oraz wkład mieszkańców regionu w odrodzenie niepodległego państwa.

Zrelaksuj się z całą rodziną

W Poznaniu nie brakuje miejsc, w których możemy po prostu odpocząć, a które jednocześnie będą atrakcją dla dzieci. Jeśli szukamy miejsca na rodzinny spacer, doskonałym wyborem będzie Park Cytadela położony w dzielnicy Winogrady. To największy park w mieście, a jednocześnie relikt twierdzy i największego fortu artyleryjskiego XIX-wiecznej Europy. Jego powierzchnia obejmuje około 100 ha, na których każdy będzie miał co robić. Dzieci chętnie skorzystają z placów zabaw, a zwolennicy spokojnych spacerów odwiedzą Rosarium lub ogród kwiatów letnich, ogród wodny. W parku działa też kilka punktów gastronomicznych, gdzie można coś zjeść lub napić się kawy.

Obowiązkową atrakcją w czasie wyjazdu z dziećmi jest przejażdżka wzdłuż Jeziora Maltańskiego kolejką Maltanka. Prawie 4-kilometrowa trasa obejmuje cztery stacje: Maltanka, Ptyś, Balbinka oraz Zwierzyniec. Bilety na przejazd można kupić na pierwszej lub ostatniej stacji.

Kolejką można dojechać do Nowego Zoo przy ulicy Krańcowej. Zamieszkują go głównie ssaki oraz ptaki – również zagrożone wyginięciem jak tygrys syberyjski, suseł moręgowy czy jeleń Alfreda. Zwiedzający mogą skorzystać z darmowej kolejki przejeżdżającej przez ogród, a na dzieci czeka mini park linowy oraz plac zabaw – oba punkty są osobno biletowane. W mieście wciąż działa także Stare Zoo przy ul. Zwierzynieckiej, do którego wstęp jest darmowy. W Zoo zobaczyć można głównie gatunki udomowione oraz nieduże zwierzęta egzotyczne jak lemury katta czy kapucynki czubate. Na jego terenie działa także Pawilon Zwierząt Zmiennocieplnych, do którego wstęp jest płatny.

Miejscem, w którym odpoczną całe rodziny, są Termy Maltańskie. Na park wodny składają się trzy strefy: baseny sportowe, aquapark oraz świat saun. Dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie. W aquaparku czekają zjeżdżalnie o różnym stopniu trudności, baseny z wodą geotermalną, place zabaw dla najmłodszych, a nawet plaże.