Wysowa-Zdrój to nieduża wieś uzdrowiskowa zamieszkiwana na stałe jedynie przez 700 osób. To właśnie ta miejscowość pod względem turystycznym odgrywa najważniejszą rolę w zachodniej części Beskidu Niskiego. Dzieje się tak, ponieważ oprócz atrakcji związanych z uzdrowiskiem turystów przyciągają walory przyrodnicze sprzyjające aktywnemu wypoczynkowi. Co można robić w Wysowej-Zdroju?
1. Park Zdrojowy
Park Zdrojowy to serce Wysowej-Zdroju. Jego teren jest stosunkowo nieduży, ale bardzo urokliwy. Zadbane alejki z fontanną stanowią idealne miejsce na spacery. Dzieci również nie będą się nudzić, ponieważ w parku znajdują się place zabaw. Dodatkową atrakcją w sezonie letnim są wydarzenia kulturalne organizowane w amfiteatrze.
Przez park przepływa potok Szumniak, a cały teren dodatkowo jest niemal otoczony przez cieki wodne. Obecnie w Wysowej funkcjonuje aż 14 ujęć. Na terenie parku znajdują się ogólnodostępne ujęcia źródeł – znajdziemy tam ujęcia: Józef I, Bronisław i Aleksandra.
2. Pijalnia wód
Pijalnia wód, jaką możemy odwiedzić dziś w Wysowej, została wzniesiona w 2006 roku. Jest to drewniany budynek doskonale pasujący do beskidzkiego uzdrowiska. W środku za niedużą opłatą można spróbować wód leczniczych. Każda z nich ma inny skład, smak oraz właściwości. Na kuracjuszy i turystów czekają wody Henryk, Franciszek, Anna czy Józef II.
3. Cerkiew św. Michała Archanioła
Prawosławna dziś cerkiew została wybudowana w 1779 roku jako świątynia greckokatolicka. Drewniana cerkiew zaliczana jest do typu zachodniołemkowskiego. Jej wnętrze zdobi polichromia figuralna, ornamentalna i architektoniczna z lat 1912–1913. Wewnątrz można także zobaczyć późnobarokowy ikonostas z kompletem ikon. Obok budynku znajduje się zabytkowy krzyż mający upamiętniać chrzest Rusi. Można na nim dostrzec rok 988 będący początkiem chrystianizacji Rusi Kijowskiej. W otoczeniu cerkwi znajdziemy także pomnik przyrody – lipę drobnolistną liczącą sobie już 400 lat.
4. Święta Góra Jawor
Góra Jawor znajdująca się w granicach Wysowej przez wyznawców prawosławia oraz grekokatolików uznawana jest za miejsce święte. W 1925 roku miało dojść na niej do objawienia maryjnego. W1929 roku w jego miejscu wzniesiono kaplicę pw. Opieki Bogurodzicy. Obok kaplicy znajduje się źródło uznawane za cudowne. Uroczystości religijne na górze odbywają się 12 lipca oraz 14 października. Droga na górę prowadzi przez las i nie należy do trudnych. Kaplica znajduje się pod samym szczytem.
5. Szlaki piesze
Wysowa-Zdrój oraz jej okolice to doskonałe tereny na wędrówki, które śmiało można podejmować całymi rodzinami.
Zielony szlak prowadzi przez Dolinę Łopacińskiego na Kozie Żebro (847 m n.p.m.) zaliczane do korony Beskidu Niskiego. Podejścia na górę nie można uznać za bardzo łatwe, ale nie powinno też przysporzyć dużych trudności. Szczyt, jak to w Beskidzie bywa jest zalesiony, dlatego raczej nie zobaczymy z niego panoramy okolicy. Szlak na Kozie Żebro to bardzo dobry wybór, jeśli szukamy miejsca na spokojną wędrówkę i aktywny odpoczynek w ciszy na łonie natury.
Wędrując szlakiem żółtym, możemy dotrzeć do Blechnarki, wsi łemkowskiej. W okresie międzywojennym znajdowało się w niej 110 domów. Dziś jest ich zaledwie 16. Po drodze można zauważyć tablice informacyjne przybliżające historię Łemków. W samej wiosce w oczy rzuca się kaplica św. Mikołaja wyróżniająca się czerwonym dachem. Wybudowano ją na miejscu dawnej cerkwi. Dzisiejsza cerkiew jest budowlą murowaną pw. św. św. Kosmy i Damiana wzniesioną w 1801 roku. Przy cerkwi znajduje się tablica upamiętniająca wysiedlenia z Łemkowszczyzny podczas Akcji „Wisła”. W Blechnarce znajdują się także dawny cmentarz z czasu I wojny światowej. Turyści wchodząc do wioski, mają wrażenie, jak gdyby cofnęli się w czasie.
Szlak niebieski z Wysowej-Zdroju prowadzi na Przełęcz Hutniańską, z której można podziwiać widok na okoliczne góry Beskidu oraz dolinę Ropki. Wędrując dalej, dociera się do dawnej łemkowskiej wsi Ropki. Ambitni wędrowcy w centrum wsi mogą podążyć za szlakiem żółtym i skręcić na Ostry Wierch będący drugim szczytem Beskidu Niskiego.