Latem, nawet gdy nie możemy wziąć dłuższego urlopu, chętnie wyjeżdżamy nawet na krótkie jednodniowe wycieczki. Dolny Śląsk jest w takim przypadku doskonałym wyborem. To region niezwykle bogaty, zarówno jeśli chodzi o zabytki, jak i walory przyrodnicze. Na turystów czekają urokliwe miasteczka oraz leśne czy górskie szlaki. W jakie miejsce na Dolnym Śląsku warto wybrać się na niedzielną wycieczkę?
1. Zagórze Śląskie
Zagórze Śląskie to wieś położona na pograniczu Gór Wałbrzyskich i Sowich. W XIX wieku nabrała charakteru letniskowego. Dziś turystów przyciąga dwoma atrakcjami – zamkiem Grodno oraz Jeziorem Bystrzyckim.
Jezioro Bystrzyckie to sztuczny zbiornik utworzony na początku XX wieku w wyniku wybudowania zapory. Jego maksymalna głębokość to 33 m. Na brzegu powstały plaże, a przy nich wyznaczono nieduże kąpieliska. Brzegiem jeziora prowadzi leśna ścieżka, którą warto się przejść w kierunku zapory w Lubachowie. Mniej więcej w połowie znajduje się punkt widokowy na jezioro, a również z samej zapory jest piękny widok.
Tuż obok jeziora wznosi się góra Choina z zamkiem Grodno – jednym z najlepiej zachowanych w regionie. Z okolic jeziora na szczyt można dojść leśną ścieżką. Za fundatora warowni zwykło się uznawać księcia Bolka I Surowego. Zwiedzanie zamku trwa nieco ponad godzinę. W niedzielę nie ma dostępnego przewodnika, ale można wypożyczyć audioprzewodnik. Warto także wejść na wieżę zamkową, by podziwiać panoramę okolicy.
2. Świdnica
Świdnica to jedno z dolnośląskich miasteczek, którym warto zainteresować się, planując wycieczkę na niedzielę. Wizytówką Świdnicy jest Kościół Pokoju – ewangelicka świątynia wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To największy drewniany kościół w Europie. Zbudowany został w 1657 roku techniką szachulcową. Zwiedzających zaskakuje przede wszystkim wyjątkowo bogatymi zdobieniami jak na kościół ewangelicki. Zwiedzanie wnętrza z audioprzewodnikiem trwa około 40 minut. Warto także przejść się po Placu Pokoju i zajrzeć do Domu Dzwonnika, gdzie przygotowano wystawę.
W Świdnicy koniecznie trzeba zobaczyć także rynek z zabytkowymi kamienicami oraz ratuszem. Działa w nim Muzeum Dawnego Kupiectwa, a na jego wieży znajduje się taras widokowy. Zwiedzanie miasta warto uzupełnić wizytą w katerze św. Stanisława i św. Wacława z najwyższą wieżą na Dolnym Śląsku, a także spacerem po Ogrodzie Różanym i kilku parkach.
3. Rudawy Janowickie
Rudawy Janowickie to pasmo górskie we wschodniej części Sudetów Zachodnich. Najbardziej spektakularną atrakcją okolicy są Kolorowe Jeziorka będące efektem działania kopalni pirytu. Obecne w podłożu związki chemiczne nadają wodzie niezwykłe kolory. Mając szczęście, możemy zobaczyć cztery jeziorka: Żółte, Purpurowe, Niebieckie oraz Zielone, jednak pierwsze i ostatnie pojawiają się tylko okresowo. Na wędrówkę można wybrać się ze wsi Wieściszowice, skąd wytyczono ścieżkę dydaktyczną biegnącą trasą zielonego szlaku, którym możemy dojść nie tylko do jeziorek, ale aż na Wielką Kopę – czwarty szczyt Rudaw Janowickich.
Będąc w okolicy, można także wybrać się na wędrówkę na Sokolik Duży. Najlepiej wyruszyć z miejscowości Trzcińsko. Na szlaku napotkamy schronisko Szwajcarka oraz Husyckie Skały. Na sam szczyt Sokolnika prowadzą metalowe schody. Trasa nie jest trudna, dlatego chętnie wędrują nią całe rodziny. Wycieczkę można nieco wydłużyć o spacer na Krzyżną Górę. Po drodze na nią zobaczymy ruiny zamku Sokolec.
4. Twierdza Srebrna Góra i Fort Spitzberg-Ostróg
Miłośnicy historii i tematów wojskowych mogą wybrać się na niedzielną wycieczkę do Srebrnej Góry. To nieduża wieś, która turystów przyciąga największą górską twierdzą w Europie, a w dodatku nigdy niezdobytą. Twierdza Srebrna Góra powstała w XVIII wieku z inicjatywy króla Prus. Budowana była 12 lat i ostatecznie zajęła 10 ha. Twierdzę można zwiedzać z przewodnikiem według dwóch scenariuszy lub pełną trasą, która zajmuje około 70 minut. Zobaczymy najważniejsze wnętrza, mundury i ekwipunek XVIII-wiecznych żołnierzy, poznamy historię ówczesnego rzemiosła oraz przejdziemy trasą multimedialną, na której czekają nas między innymi quizy.
Wizytę w twierdzy warto uzupełnić zwiedzaniem Fortu Spitzberg-Ostróg, który położony jest po drugiej stronie przełęczy. Jego historię można odkrywać z przewodnikiem lub samodzielnie.
Z pobliskiego parkingu w oba miejsca dotrzemy po krótkim spacerze. Na wycieczkę można zabrać ze sobą psa, ale trzeba trzymać go na smyczy.
5. Wałbrzych
W ramach niedzielnej wycieczki na Dolny Śląsk można także zaplanować wyjazd do Wałbrzycha. To miasto, które sławę zyskało dzięki tajemnicom z czasów II wojny światowej. Największą atrakcją jest Zamek Książ. Zbudowany przez Bolka I Surowego przez wieki znajdował się w rękach rodziny von Hochberg. W czasie zwiedzania turyści oprócz pięknych wnętrz oglądają także dwie wystawy stałe prezentujące zmiany zachodzące w zamku na przestrzeni wieków oraz 200 niepublikowanych wcześniej fotografii przedstawiających codzienne życie rodziny na zamku. Do zwiedzania udostępnione są również podziemne korytarze wydrążone w czasie wojny przez hitlerowców.
Gratką dla turystów oraz możliwością zaoszczędzenia jest kupno biletu Explore Wałbrzych, który uprawnia do zwiedzania nie tylko Zamku Książ, lecz także palmiarni, Muzeum Porcelany prezentującego historyczną porcelanę śląską, Centrum Nauki, Kultury i Sztuki Stara Kopalnia przenoszącego w świat górników wydobywających węgiel kamienny oraz do wejścia na wieżę widokową w parku im. Jana III Sobieskiego. Bilet można zrealizować w ciągu 12 miesięcy od zakupu. Przed przyjazdem należy ustalić termin z konkretną instytucją.