Sztutowo to malownicza wieś w województwie pomorskim znajdująca się na obszarze Żuław Wiślanych nad Zatoką Gdańską. Pierwotna osada znajdująca się w tym miejscu należała do Książąt Pomorskich, a w połowie XIII wieku przejęli ją Krzyżacy. W pierwszej połowie XV wieku powstała tutaj karczma, a także stadnina koni dla rycerzy krzyżackich. Na przestrzeni stuleci niewielka miejscowość znajdowała się pod władaniem Polaków i Niemców, a w XVIII wieku odwiedził ją sam car Piotr Wielki. Nie brakuje tutaj zatem ciekawych miejsce, zabytków i atrakcji, które przyciągają turystów. Które z nich warto poznać podczas wycieczki do Sztutowa? Poniżej znajduje się kilka propozycji.
Muzeum Stutthof
Niemal przez całą drugą wojnę światową funkcjonował tutaj nazistowski obóz koncentracyjny, który był pierwszym i najdłużej funkcjonującym obozem tego rodzaju na terenach należących obecnie do Polski. Przez obóz w tym czasie przeszło ponad sto tysięcy więźniów z niemal trzydziestu państw, a część z nich, której udało się przeżyć, postarał się o to, aby w tym miejsc powstało muzeum. Dziś na jego terenie znajdują się Stary Obóz, komora gazowa, komendatura z garażami oraz przestrzeń stanowiąca niegdyś ogrody warzywne. Muzeum otrzymało kilka prestiżowych nagród i rocznie przyciąga tysiące osób zainteresowanych historią drugiej wojny światowej.
Kościół św. Wojciecha
Jest stylową budowlą neogotycką wybudowaną w drugiej połowie XIX wieku na potrzeby niemieckiego zboru baptystycznego. Po drugiej wojnie światowej miejscowość znalazła się w granicach Polski, niemiecką ludność wysiedlono, a w 1947 roku budowla została przejęta przez Kościół katolicki. Murowana świątynia na planie prostokąta posiadała niegdyś chóry muzyczne oparte na kolumnach. Dziś ma bardziej minimalistyczny wygląd, ale stanowi zabytek sakralny, który w idealnym stanie przetrwał wojny.
Żuławska Kolej Dojazdowa
W Sztutowie znajduje się przystanek kolejki wąskotorowej, która cieszy sie ogromną popularnością wśród turystów, będąc atrakcją zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Żuławska Kolej Dojazdowa funkcjonuje na terenie powiatu nowodworskiego i pozwala na podziwianie okolic z zupełnie innej perspektywy. W okresie wakacyjnym funkcjonuje codziennie, przejeżdżając przez Mikoszewo, Jantar, Junoszyno, Stegnę, Sztutowo i z powrotem. Ponadto turyści mają do wyboru wagony zamknięte i otwarte, dzięki czemu mogą w jakimś stopniu dostosować atrakcję do indywidualnych preferencji.
Plaża w Sztutowie
Jest jednym z najpopularniejszych miejsc, gdzie odpoczynku szukają turyści znajdujący się na Mierzei Wiślanej. Dwudziestominutowy spacer z centrum pozwala dotrzeć na szeroką, piaszczystą plażę, która ma aż pięćdziesiąt metrów szerokości i trzy kilometry długości. W okresie wakacyjnym przy plaży znajdują się wypożyczalnie rozmaitego sprzętu, dzięki czemu można tutaj aktywnie spędzać czas i sprawdzić się w różnych sportach wodnych, takich jak kajakarstwo, windsurfing czy kitedurfing. Ponadto turyści mogą korzystać z usług licznych lokali gastronomicznych i usługowych. Zejście do wody jest bardzo łagodne, a na plaży znajdują się toalety, co przekłada się na bezpieczeństwo i komfort plażowiczów.
Most zwodzony w Sztutowie
Jest jedną z najbardziej charakterystycznych konstrukcji w tej miejscowości. Znajduje się na Wiśle Królewieckiej przy wjeździe do Sztutowa i stanowi cenny zabytek techniki, nazywany często „mostem czterech pancernych z 1934 roku”, ponieważ kręcono tutaj ujęcia do popularnego serialu. Przez wiele lat popadał w ruinę, ale w porę udało się doprowadzić do jego remontu, a dziś przeprawa otwierana jest między godziną dziesiątą rano a osiemnastą. Ciekawym elementem konstrukcji jest stanowisko obsługi mostu znajdujące się w betonowym cokole, do którego schodzi się wąskimi schodkami.
Przystań jachtowa i żeglarska w Sztutowie
Powstała z myślą o miłośnikach żeglarstwa, jest wyposażone w nowoczesne rozwiązania i znajduje się w miejscu, gdzie dawniej stały dwa drewniane pomosty. Dziś znajdują się tutaj slip umożliwiający samodzielne wodowanie jachtów, estrada o długości dziesięciu metrów czy też parking na pięć miejsc postojowych.