Olkusz to miasto znajdujące się w województwie małopolskim na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Pierwsze wzmianki na temat miasta pochodzą już z wczesnego średniowieczna, ponieważ już wtedy rozwijało się tutaj górnictwo. Już w XIV wieku miasto posiadało nie tylko rozbudowany kościół, ale i mury miejskie, a dynamiczny rozwój miał trwać przez okres zaborów aż do wybuchu drugiej wojny światowej. Unikatowe położenie i bogata historia miasta sprawiają, że nie brakuje tutaj ciekawych atrakcji turystycznych. Które z nich warto przed wycieczką wpisać na listę pozycji obowiązkowych? Poniżej znajduje się kilka podpowiedzi.
Podziemny Olkusz
To stosunkowo nowa atrakcja, dzięki której turyści mają okazję przejść się przez podziemne trasy znajdujące się pod dawnym ratuszem oraz w piwnicach starostwa. Podczas wycieczki można poznać mnóstwo ciekawostek historycznych i faktów dotyczących rozwoju kopalni srebra na tych terenach, a na trasie znajdują się też wystawy prezentujące ciekawe eksponaty. Do dyspozycji turystów oddano tutaj również stylową restaurację i pokoje gościnne z widokiem na rynek oraz zrekonstruowaną basztę.
Zamek Rabsztyn
Znajduje się około trzech kilometrów od Starego Miasta Olkusza i jest gotycką budowlą, która miała być królewską warownią od XIII wieku. Nazwa zamku nawiązuje do niemieckiego określenia „Rabenstein”, które oznacza „kruczą skałę”. Pierwotna budowla na przestrzeni lat była modyfikowana i rozbudowywana, stając się w końcu okazałym zamkiem. Do dnia dzisiejszego zachowały sieę ruiny, które starannie odgruzowano i przygotowano do zwiedzania. W piwnicach pałacu znajduje się kawiarnia, w której warto zatrzymać się na kawę i deser, a na wieży zamku górnego stworzono taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę okolicy.
Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich
Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich to nawiązanie do dawnych tradycji górniczych miasta, w którym srebro wydobywano już w średniowieczu. W różnych częściach miasta stoją dziś figurki gwarków, czyli górników, a podążanie za nimi pozwala zobaczyć sporo olkuskich atrakcji. Znajdują się one między innymi przy zejściu do podziemi ratusza, gotyckiej farze, zrekonstruowanej baszcie czy też przy budynku starostwa. Ciekawostką jest fakt, że gwarki prezentują bardzo ważne niegdyś zajęcia. Na przykład gwarek stojący w miejscu, gdzie siedzibę miał królewski zwierzchnik kopalni i gdzie dawniej stała mennica, stoi gwarek, który zajmuje się wybijaniem monet.
Muzeum Afrykanistyczne
Muzeum Afrykanistyczne to jedno z najciekawszych muzeów tego rodzaju w całej Polsce, gdzie można podziwiać eksponaty i artefakty pochodzące z Afryki. Muzeum nosi imię doktora Bogdana Szczygła oraz Bożeny Szczygieł-Gruszyńskiej, którzy byli twórcami oraz darczyńcami muzeum. To właśnie oni w XX wieku zgromadzili niezwykle bogatą kolekcję etnograficzną podczas swoich podróży do różnych państw afrykańskich, które były bardzo popularne wśród wyższych warstw w tamtych czasach. Wśród eksponatów znajdują się na przykład oryginalne bębny czy rzeźby, które były niegdyś wykorzystywane podczas różnych rytuałów.
Baszta w Olkuszu
Prawdziwa baszta w Olkuszu uległa zniszczeniu, a dzisiejsza baszta jest rekonstrukcją z drugiej połowy XX wieku. Znajduje się niedaleko Rynku za bazyliką i budynkiem starostwa i świetnie oddaje charakter średniowiecznych budowli. We współczesnej baszcie znajduje się nie tylko ekspozycja muzealna, dzięki której można sporo dowiedzieć się o historii oryginalnej budowli, a także kawiarnia.
Bazylika św. Andrzeja
Bazylika św. Andrzeja to jeden z najważniejszych zabytków sakralnych w Olkuszu, który został wybudowany na przełomie XIII i XIV wieku. Gotycka fara zachowała swój urok sprzed dekad, a w środku szczególnie warto zwrócić uwagę na unikatowe organy, starodawny wystrój oraz sztukę sakralną. Z kolei tuż przed świątynią znajduje się dzwonnica z początków XX wieku, która ma ponad sześćdziesiąt metrów wysokości. Bazylika św. Andrzeja to atrakcja, która przyciąga nie tylko wiernych, ale również miłośników historii, średniowiecznej architektury oraz sztuki sakralnej.