Kiedy szukamy miejsce na wakacyjny wyjazd, rzadko myślimy o województwie łódzkim. Tymczasem Zalew Cieszanowicki i jego okolice to ciekawe miejsce na wycieczkę. Pozwala spędzić czas nad wodą, a jednocześnie jeśli znudzi nam się relaks na plaży, możemy bez problemu wybrać się do jednej z okolicznych atrakcji. Co można robić nad Zalewem Cieszanowickim i co warto zobaczyć?
Zalew Cieszanowicki
Zalew jest sztucznym zbiornikiem zaporowym. Utworzony został w 1998 roku na rzece Luciąża. Jego powierzchnia to ponad 2 km2, a głębokość dochodzi do 12 m. Zalew Cieszanowicki cieszy się popularnością wśród okolicznych mieszkańców jako miejsce na odpoczynek i rekreację.
Na północnym brzegu zalewu znajduje się plaża. Nie jest największa, ale dobrze spełnia swoje zadania – pozwala na odpoczynek na słońcu tuż nad wodą. W tym miejscu można się także kąpać. Oprócz plażowiczów nad zalew bardzo chętnie przyjeżdżają miłośnicy sprzętów wodnych. W okolicy można w czasie sezonu wypożyczyć rowerki wodne, kajaki, łódki. Zalew Cieszanowicki to także doskonale miejsce dla wędkarzy. Zbiornik wyróżnia się bardzo dużym zarybieniem. Żyją w nim między innymi szczupaki, karasie, karpie czy płocie.
W poprzednich sezonach nad zalewem nie można było spotkać ratowników, ale w ostatnich miesiącach gminy, na których terenie znajduje się Zalew Cieszanowicki, podpisały porozumienie z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym w Piotrkowie Trybunalskim. Dlatego można liczyć, że niedługo to się zmieni.
Tajemnicza kapliczka
Utworzenie Zalewu Cieszanowickiego w latach 90. wymagało wysiedlenia kilku wiosek. Jedną z nich była wieś Borowiec. Jedynym jej śladem jest samotna kapliczka powszechnie nazywana tajemniczą. Według dostępnych informacji wybudował ją w 1864 roku młynarz Tyrko. Dziś jest niewątpliwie jedną z ciekawszych i najbardziej osobliwych atrakcji okolicy. Niestety trudno się do niej dostać. Teoretycznie znajduje się poza zalewem, ale na terenach wokół niej bardzo często stoi woda, a ona sama zdaje się z niej wyłaniać. Dlatego jeśli chcielibyśmy na własne oczy zobaczyć, jak niezwykle wygląda na tle lasów i zalewu, najlepiej poradzić się kogoś znającego te tereny.
Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia
Niedaleko na południe od zalewu w Bęczkowicach koło Trzepnicy znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Na terenie sanktuarium znajduje się kościół pw. Zesłania Ducha Świętego, rozmieszczone stacje drogi krzyżowej, Golgota, kapliczki maryjne związane z tajemnicami różańca, źródełko i przede wszystkim kapliczka Matki Bożej. Miejsce, w którym znajduje się kapliczka nazywane jest Pocieszną Górką. Było ono celem wielu pielgrzymek nawet, gdy w kaplicy nie znajdował się żaden centralny obraz. Zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce. Zagospodarowanie przestrzeni sprzyja zadumie i refleksji.
Co warto zobaczyć w okolicy?
W nieco większej odległości od Zalewu Cieszanowickiego również znajduje się bardzo wiele ciekawych miejsc wartych odwiedzenia przy okazji wizyty nad samym zbiornikiem.
Jeżeli tematy sakralne nie są nam bliskie, możemy odwiedzić Muzeum Ludowe Ziemi Przedborskiej w Przedborzu. Znad zalewu można dotrzeć tutaj w niecałe pół godziny. Muzeum znajduje się w budynku XVII-wiecznej karczmy. W tym mini-skansenie znajduje się ponad 9 tysięcy eksponatów – przede wszystkim o charakterze etnograficznym i historycznym. Odwiedzający mogą zobaczyć dawne narzędzia, wnętrze kuźni i warsztatu bednarskiego, izbę w XIX-wiecznym stylu, wyroby tkackie, a nawet bunkier z czasu II wojny światowej. Muzeum przybliża także zanikające dziś zawody oraz historię przedborskich Żydów.
Wart zainteresowania jest również Zamek Królewski w Piotrkowie Trybunalskim. Jest to pierwsza renesasnsowa budowla w kraju. Wzniesiona została dla Zygmunta Starego. Budynek nazywany jest zamkiem, chociaż wcale go nie przypomina. Na myśl przywodzi raczej kamienicę. W przeszłości bywał nazywany także pałacem lub pałacem wieżowym. Dziś na zamku działa muzeum podzielone na 6 działów – archeologii, etnografii, historii, militariów, oświatowy oraz sztuki.
Kolejnym może nieco zaskakującym miejscem na mapie Piotrkowa Trybunalskiego jest Muzeum Marcepanów. Jego zaczątkiem były Warsztaty Marcepanowe prowadzone przy okazji lokalnych imprez organizowanych przez miasto. Działające dziś Muzeum Marcepanów przybliża dawne tradycje kulinarne oraz historię Piotrkowa. Placówka w dalszym ciągu organizuje Warsztaty Marcepanowe, a ponadto Wykłady „Trybunalskie spotkania z historią” dotykające różnych tematów, gry miejskie oraz spacery po Piotrkowie śladami Jagiellonów.