Mikoszewo to wieś znajdująca się w województwie pomorskim na obszarze Żuław Wiślanych. Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą jeszcze z XIII wieku, a na przestrzeni dekad miała charakter rybacki i rolniczy. Ze względu na lokalizację tuż przy ujściu Wisły do Morza Bałtyckiego od lat cieszy się jednak statusem miejscowości, która przyciąga coraz więcej turystów. Bogata historia sprawia zaś, że nie brakuje tutaj atrakcji nie tylko o przyrodniczym charakterze. Jakie miejsca warto odwiedzić podczas wizyty w Mikoszewie? Poniżej znajduje się kilka propozycji.
Przystań rybacka w Mikoszewie
Znajduje się nieopodal nowej przeprawy promowej Mikoszewo-Świbno i stanowi skośną wnękę, która dawniej była basenem przeprawy promowej z końca XIX wieku. Jest to niewielka przystań rybacka z basenem, którego brzegi są wzmocnione kamieniami, gdzie regularnie cumują łodzie. Wokół nie stworzono praktycznie żadnej infrastruktury, przez co miejsce to ujmuje nieco dzikim, dziewiczym, a przede wszystkim urokliwym klimatem. Jest to jedno z tych miejsc, które pozwala odpocząć od turystycznego zgiełku nadmorskich miejscowości, a przy okazji w jakimś sensie przenieść się w czasie.
Dom podcieniowy
Znajduje się przy ulicy Gdańskiej 68 i jest jedną z najciekawszych budowli zabytkowych w Mikoszewie. Został wybudowany w połowie XIX wieku i stanowi znakomity przykład tradycyjnej architektury żuławskiej. Najpewniej inspiracją dla projektantów tego rodzaju domów były budowle budowane już w XVI wieku przez holenderskich mennonitów. Ciekawostką jest fakt, że liczba słupów wspierających podcienie żuławskich domów świadczyła o zamożności właściciela. W XIX wieku domy tego rodzaju cieszyły się ogromną popularnością, a dziś te z nich, które przetrwały zawieruchy wojenne i modernizacje, stanowią perełki nielicznych miejscowości.
Pamiątkowy obelisk w Mikoszewie
To jeden z tych pomników, który powinien odwiedzić każdy, kto interesuje się historią, a zwłaszcza okresem drugiej wojny światowej. W 1945 roku to właśnie z Mikoszewa ewakuowano około pięciu tysięcy więźniów nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Sztutowie. Obóz ten był pierwszym (założonym już 2 września 1939 roku) i najdłużej funkcjonującym obozem tego rodzaju na terenach dzisiejszej Polski. Więźniów tych wywożono na tak zwanych barkach śmierci drogą morską, a pozbawieni wody i dostępu do powietrza ginęli w strasznych męczarniach. Dziś szacuje się, że około trzech tysięcy osób straciło wówczas życie. Aby uczcić ich pamięć, w Mikoszewie postawiono obelisk z inskrypcją, która nawiązuje do najmroczniejszej historii tej okolicy.
Dzwonnica w Mikoszewie
Jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków w miejscowości. Drewniana dzwonnica postała pod koniec XIX wieku i należała do dawnego kościoła parafialnego, który znajdował się w miasteczku. Na przestrzeni lat kościół został rozebrany, a nagrobki przykościelnego cmentarza uległy zniszczeniu, co doprowadziło do tego, że miejsce kultu popadło w ruinę. Po wybudowaniu nowej świątyni jedynym elementem nawiązującym do przeszłości okazała się zabytkowa dzwonnica. Stanowi drewnianą konstrukcję z dwuspadowym dachem, a ciekawostką jest fakt, że wieża pełniła niegdyś również rolę kostnicy. Jej okna i drzwi są zwieńczone pięknie rzeźbionym drewnem, a całość robi spore wrażenie.
Mewia Łacha
Mewia Łacha to rezerwat przyrody znajdujący się na Mierzei Wiślanej. Początkiem trasy jest Wał Mikoszewski, a wiedzie ona przez wał przeciwpowodziowy wzdłuż kanału Wisły. Zapewnia spacer w pięknych okolicznościach przyrody i z możliwością podziwiania pięknych widoków, a po przejściu około trzech kilometrów można zobaczyć tutaj ptasią wyspę, do której prowadzi grobla. W rezerwacie tym występuje ponad dwieście gatunków ptaków, z czego około pięćdziesiąt gatunków lęgowych. Wizyta w tym miejscu to doskonała okazja, aby w warunkach naturalnych podziwiać na przykład mewy srebrzyste, rybitwy popielate, ostrygojady czy też pierwszy w Polsce lęg sieweczki morskiej. Cała trasa ma około dziesięciu kilometrów długości i zapewnia mnóstwo wrażeń osobom kochającym aktywny wypoczynek w pięknych okolicznościach przyrody.