Bardo atrakcje

Miasto Cudów – dlaczego warto odwiedzić Bardo?

Bardo to nieduże miasteczko, ale chętnie odwiedzane przez turystów oraz pielgrzymów. Wiele jego miejsc jest związanych z kultem maryjnym, z którego miejscowość jest znana od wieków. Z jego powodu bywa także nazywana Miastem Cudów. Co warto zobaczyć, odwiedzając Barto, i jak spędzić tu czas?

1. Bardzka Góra – Obryw Bardzki, Kalwaria

Będąc w Bardzie, koniecznie trzeba wybrać się na Bardzką Górę (593 m n.p.m.) Wzniesienie jest pełne ciekawych miejsc wartych odkrycia.

Pierwszą z atrakcji, na którą natykają się wędrujący na szczyt, jest Źródełko Maryi znajdujące się w niedużej kapliczce wybudowanej pod koniec XIX wieku w miejscu, gdzie w XVII wieku zdarzył się cud. Woda ze źródła miała uleczyć oczy młodego Czecha.

Na wysokości około 390 m n.p.m. znajduje się Obryw Bardzki. W 1598 roku po dłuższych opadach deszczu powstało tutaj osuwisko, a bardzo duże ilości ziemi oraz skał zatamowały koryto Nysy Kłodzkiej. Według miejscowej legendy rzeka odnalazła nowe koryto po modlitwach grupy dzieci przed figurą Maryi. Dziś Obryw to punkt widokowy z charakterystycznym białym krzyżem. Rozpościera się stamtąd piękny widok na miasteczko oraz część Gór Bardzkich.

Bardzka Góra nazywana jest także Kalwarią, ponieważ wzdłuż niebieskiego szlaku w latach 1833–1839 rozmieszczono stacje Drogi Krzyżowej. Pomiędzy przedstawiającymi je obrazami wzniesiono siedem kapliczek związanych z siedmioma boleściami Matki Bożej – proroctwem Symeona, ucieczką do Egiptu, czy spotkaniem Jezusa w drodze na Golgotę.

Z kolei na samym szczycie Bardzkiej Góry znajduje się Górska Kaplica Matki Bożej Płaczącej. Kaplicę w stylu barokowym wybudowano w latach 1617–1619. Zaglądając do środka, można zobaczyć ołtarz z rzeźbą Matki Bożej Płaczącej w miejscu, gdzie w 1400 roku miało dość do objawienia, które potwierdzały zarówno źródła katolickie, jak i protestanckie. Ze szczytu góry było słychać płacz, a kiedy mieszkańcy udali się, by sprawdzić, co się dzieje, zobaczyli Matkę Boską, która siedząc na kamieniu, płakała nad czekającymi Śląsk nieszczęściami i wojną. Na kamieniu miały pozostać odciski stóp i rąk. Dziś za kapliczką znajduje się kamień z symbolicznym odciskiem stopy. Na szczycie Bardzkiej Góry msza święta jest odprawiana o 11 w niedzielę od maja do września.

2. Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny – Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary

Głównym celem pielgrzymów przybywających do Barda jest Sanktuarium. Barokowa świątynia została zbudowana przez cystersów w latach 1686–1704, a zmieścić się w niej może nawet 5000 osób. We wnętrzu bazyliki kryje się wiele rzeczy wartych zobaczenia – drugie pod względem wielkości organy na Dolnym Śląsku, rzeźbiona ambona, późnobarokowe ołtarze z obrazami Michała Willmanna nazywanego „śląskim Rembrandtem” i przede wszystkim cudowna figura Matki Boskiej Bardzkiej. Drewno, z którego została wykonana, według badań pochodzi z około 1011 roku. Rzeźba przedstawia Maryję siedzącą na tronie z Dzieciątkiem Jezus na kolanach.

3. Kamienny most na Nysie Kłodzkiej

Most należy do wizytówek Barda. Przeprawa przez Nysę Kłodzką istniała bardzo długo, ale kamienny most ukończono w 1589 roku. Nieraz był przebudowywany, a dzisiejszy jest rekonstrukcją wzniesioną po II wojnie światowej. Trzyprzęsłowy most utrzymano w średniowiecznym, gotyckim klimacie. Turystom przywodzi na myśl mosty spotykane we Włoszech.

4. Spływ kajakiem lub pontonem do Barda

Odwiedzając Bardo, warto skorzystać z uroków Nysy Kłodzkiej i wziąć udział w spływie kajakowym lub pontonowym. Pokonanie trasy zajmuje około 3 godzin, a ze względu na jej łatwość w spływie mogą brać udział już kilkuletnie dzieci. Po drodze można podziwiać otaczającą koryto rzeki roślinność i wodne ptaki. Rafting Bardo – organizator atrakcji – zapewnia transport na start spływu.

5. Zabytkowa zabudowa

W Bardzie można się także wybrać na spacer uliczkami miasta, by poczuć jego klimat. Co prawda miasto ze względu na strategiczne położenie bardzo często było niszczone, jednak śmiało jego zabudowę można nazywać zabytkową, ponieważ w czasie II wojny światowej zniszczono jedynie mosty, a cale miasteczko ocalało nienaruszone. Wiele kamienic zostało w ostatnich latach odnowionych, w tym te okalające rynek.

6. Góra Różańcowa

Kolejne wzniesienie związane z religią to Góra Różańcowa (380 m n.p.m.). Prowadzi na nią zaczynająca się na rynku Miejska Trasa Turystyczna „Wzgórze Różańcowe” mająca zaledwie około 2 km. Redemptoryści na wzniesieniu wybudowali kaplice przedstawiające niektóre z tajemnic różańca, a każda z nich została zaprojektowana w innym stylu. Kapliczka barokowa czy mauretańska to tylko niektóre z ich form. Na co dzień ich drzwi są zamknięte, ale można wypożyczyć klucz w sklepiku z pamiątkami przy klasztorze.

7. Ruchoma szopka

Szopka została stworzona przez redemptorystów w 1970 roku w dawnej krypcie grzebalnej znajdującej się pod bazyliką (nie martwcie się, pochowanych tam zakonników jeszcze przed wojną przeniesiono gdzie indziej). Szopka w Bardzie to prawdopodobnie ulubiona atrakcja najmłodszych. Obok postaci z czasów biblijnych można dostrzec także te współczesne jak papież Jan Paweł II. Szopka działa przez cały rok.