Gródek nad Dunajcem

Chcesz odwiedzić Gródek nad Dunajcem? Sprawdź, jakie atrakcje na Ciebie czekają

Gródek nad Dunajcem to nieduża wieś położona w województwie małopolskim. Chętnie wybierana jest przez turystów szukających miejsca na wypoczynek nad wodą. Są to tereny o bogatej faunie i florze. Atutem miejscowości jest również jej umiejscowienie pozwalające na uzupełnienie odpoczynku zwiedzaniem okolicy. Jakie są najciekawsze atrakcje w Gródku nad Dunajcem i jego okolicy?

1. Jezioro Rożnowskie

Jezioro Rożnowskie, nad którym położony jest Gródek nad Dunajcem, jest sztucznym zbiornikiem. Powstało w wyniku spiętrzenia Dunajca w 1941 roku. Przy wyższym stanie wody jego długość to 20 km. Głębokość w okolicy zapory sięga 30 m.

W jeziorze można się kąpać, a w Gródku funkcjonuje piaszczysta plaża chętnie odwiedzana przez turystów. Przy brzegu działa także kilka wypożyczalni sprzętu wodnego – kajaków, rowerów wodnych czy skuterów. Dużą atrakcją jest również rejs po jeziorze, który pozwala podziwiać je w całej okazałości.

2. Małpia Wyspa

Małpia Wyspa znajduje się na Jeziorze Rożnowskim i bywa także nazywana Grodziskiem, ponieważ w przeszłości była wzniesieniem, na którym znajdował się zamek zniszczony na przełomie XIV i XV wieku. Dziś Małpia Wsypa to przede wszystkim rezerwat zamieszkiwany przez 165 gatunków ptactwa wodnego. Na wyspę nie można wejść, ale można ją podziwiać z łodzi w czasie rejsu lub z lądu.

3. Skały Rożnowskie

Skały Rożnowskie zbudowane z piaskowca ciężkowickiego to pozostałość dawnego kamieniołomu. Znajdują się nad brzegiem Jezioro Rożnowskiego we wsi Rożnowo zaledwie 9 min samochodem od Gródka nad Dunajcem. Najwyższa ze skał ma 30 m wysokości. To miejsce chętnie odwiedzane przez osoby uprawiające wspinaczkę. Wytyczono wiele tras o różnej trudności. Skały Rożnowskie w całości znajdują się na terenie prywatnym, ale właściciel zezwala na wspinanie się przy zachowaniu regulaminu.

4. Skamieniałe Miasto

Skamieniałe Miasto to rezerwat przyrody nieożywionej znajdujący się w Ciężkowicach – około 25 min drogi z Gródka nad Dunajcem. Uznawany jest za najciekawszą atrakcję przyrodniczą na Pogórzu Ciężkowickim. Warto się tam wybrać, by zobaczyć ostańce skalne zbudowane z piaskowca oraz zlepieńców ciężkowickich. Dzięki swoim najróżniejszym kształtom zyskały także ciekawe nazwy jak Grupa Borsuka, Cyganka czy Baszta. Z tym miejscem związana jest także legenda mówiąca, że niegdyś naprawdę znajdowało się tam miasto, jednak z powodu hulaszczego życia mieszkańców zostało zamienione w skały.

5. Zamek Stara Baśń

Z Gródka nad Dunajcem w około 40 minut można dotrzeć do Grybowa, gdzie znajduje się niezwykłe miejsce. Zamek Stara Baśń to prywatna inicjatywa. Właściciel Krzysztof Broński zrekonstruował gród warowny, który w dawnych czasach miał tutaj założyć Bolek Gniewny. Zabudowania stylizowane są na staropolski zamek. Gród funkcjonuje jako muzeum, a zwiedzanie indywidualne odbywa się z aplikacją, która pełni funkcję przewodnika. Przed wizytą warto sprawdzić aktualne dni i godziny otwarcia. Stara Baśń zachwyca zarówno dzieci, jak i dorosłych.

6. Ruiny zamku Zawiszy Czarnego

We wspominanym już Rożnowie znajdują się ruiny zamku Zawiszy Czarnego, najbardziej znanego polskiego rycerza. Zbudowany został w latach 1350–1370 przez Rożenów jako siedziba rycerska. W 1426 roku kupił go Zawisza Czarny z Garbowa. Chociaż dziś z zamku zostały już tylko ruiny i tak warto tutaj zajrzeć chociaż na chwilę, by zobaczyć miejsce pełne historii i spojrzeć na panoramę jeziora.

7. Kościół św. Leonarda

Kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej należy do najstarszych świątyń drewnianych w Małopolsce oraz najcenniejszych kościołów gotyckich w Polsce. Najpewniej pochodzi z XV wieku, chociaż według lokalnej tradycji miał powstać już w 1143 lub 1203 roku na miejscu pogańskiej gontyny. Od 2003 roku kościół znajduje się liście światowego dziedzictwa UNESCO. Do naszych czasów przetrwał niemal w niezmienionej formie. We wnętrzu można zobaczyć polichromię patronową na stropach z XV i XVI wieku czy XVII-wieczne malowidła w prezbiterium. Chór z kolei zdobi malowidło o wyraźnie ludowym charakterze prezentujące dekalog.